Zakon zagotavlja varno starost

Slika: Pixabay.com

Slovenska družba se vse bolj stara. Demografska slika je vse prej kot obetavna, saj imamo eno najstarejših prebivalstev na svetu. V Sloveniji imamo že okoli 20% ljudi starejših od 65 let. Po nekaterih analizah sodeč, naj bi leta 2050 delež starejših od 65 let znašal okrog 30%. Skrb vzbujajoče številke, na katere moramo odgovarjati s pravilnimi ukrepi.

V Sloveniji se že vse od leta 2002 sprejema zakon, ki bi poskrbel za tiste, ki zaradi starosti, duševne ali telesne prizadetosti potrebujejo pomoč drugih. V preteklih letih se je o tem veliko govorilo, milijoni evrov so se v prejšnjih vladah porabili za različne študije, toda konkretnih rezultatov ni bilo. Sedaj smo tik pred sprejemom zakona, ki bo področje dolgotrajne oskrbe enotno ter sistemsko uredil. Vladi pod vodstvom Janeza Janše je v kratkem času, epidemiji navkljub, uspelo pripraviti Zakon o dolgotrajni oskrbi, ki ga je v drugem branju potrdil tudi Državni zbor Republike Slovenije. Sedanja opozicija levih strank je sprejetju zakona nasprotovala in je poskusila narediti vse, da zakon ne bi bil sprejet. Srdito nasprotovanje je prišlo ravno iz političnih vrst, ki so letoma porabljale denar za razne študije in pilotne projekte, ki niso dali otipljivih rezultatov. Še več, ko je o zakonu glasoval Državni svet, je edini glas proti prišel iz vrst sindikalista Branimirja Štruklja.

S sprejetjem Zakona o dolgotrajni oskrbi bo za vse prebivalce Slovenije poskrbljeno, da v starosti ne bodo ostali sami in brez zdravstvene oskrbe ter pomoči. Dovolj je bilo političnih kupčkanj in preračunavanj na račun najšibkejših. Sedaj je čas, da kot socialno odgovorna družba pokažemo solidarnost in poskrbimo za tiste, ki zaradi starosti, duševne ali telesne prizadetosti potrebujejo pomoč drugih.