Za srednješolce, študente in starejše tudi finančne vzpodbude

Vlada je danes soglasno sprejela predlog Zakona o spodbujanju digitalne vključenosti. S tem zakonom se uresničujejo ključni ukrepi Strateškega sveta za digitalizacijo. Gre za prvi sistemski zakon, ki celovito ureja področje pridobivanja digitalnih veščin in znanj. Z njim bi lahko že letos zagnali največji program e-opismenjevanja v zgodovini Slovenije.

“Veseli me, da je priprava tega zakona potekala izjemno vključujoče in demokratično, saj smo tesno sodelovali s številnimi strokovnimi organizacijami in strokovnjaki na različnih področjih. Prav tako smo upoštevali veliko večino pripomb, podanih tekom javne obravnave,” je pojasnil minister Mark Boris Andrijanič in izpostavil, “da vidim digitalizacijo kot skupinski šport, v katerem lahko zmagamo samo, če igramo skupaj. Verjamem, da bodo vse politične stranke razumele izjemen pomen digitalne vključenosti in nujnost čim prejšnjega sprejetja tega zakona. Prav zato upam in računam na široko podporo,” je novinarsko konferenco ob predstavitvi prvega sistemskega zakona s področja digitalizacije sklenil minister Andrijanič.

Zakon zajema vse ključne družbene skupine, vključno z invalidi, in prvič definira različne stopnje digitalnih kompetenc. V prvi vrsti omogoča pridobivanje osnovnih in naprednih digitalnih veščin s pomočjo tečajev za mlade in starejše, omogoča možnost finančnih spodbud za nakup tovrstne opreme, prispeva k digitalizaciji šolskega procesa, predvsem pa k odgovorni ter varni rabi digitalnih tehnologij. Že letos želimo z digitalnim bonom v vrednosti 150 evrov pomagati vsem srednješolcem in študentom pri nakupu moderne računalniške opreme. Prav tako bodo do digitalnega bona upravičeni vsi udeleženci subvencioniranih tečajev, ki so starejši od 55 let. Upravičenci ga bodo lahko unovčili za nakup nove ali obnovljene računalniške opreme.