V Mestni občini Kranj imajo posluh tudi za malo drugačno podjetništvo

Slika: Fundacija Vincenca Drakslerja, socialno podjetje

Mestna občina Kranj je ena redkih slovenskih občin, ki ima posluh za socialno podjetništvo. Že nekaj let zapored namenjajo del proračunskih sredstev za razvoj socialnega podjetništva, ki daje lepe rezultate. Najboljši primer na Gorenjskem in verjetno eden boljših na nivoju države je socialno podjetje Fundacije Vincenca Drakslerja, ki je prav s pomočjo sredstev občinskega razpisa in seveda tudi s pomočjo sredstev ustanovitelja, žal že pokojnega dobrotnika Vincenca Drakslerja, razvilo svojevrsten model socialnega podjetništva, ki pa je zelo uspešen. Njihov namen je skozi delo in zaposlitveno ter delovno rehabilitacijo pomagati bivšim odvisnikom in invalidom ter mladim v stiski, hkrati pa razvijat podjetništvo. Da bi takih primerov imeli še več, bo tudi letos Mestna občina Kranj za spodbujanje razvoja socialnega podjetništva namenila 40.000 evrov. Na javni razpis, ki ga je objavila na svoji spletni strani, se lahko upravičenci prijavijo do 21. maja 2021. S tem Mestna občina Kranj, čeprav k temu ni zakonsko zavezana, doprinaša k zaposlovanju ranljivih skupin, trajnostnemu razvoju, varovanju okolja in lokalni samooskrbi.

 

Socialna podjetja, registrirana v kranjski občini, lahko s pomočjo razpisa krijejo stroške za izvedbo postopkov (priprava ustreznih aktov, ipd.), potrebnih za registracijo socialnega podjetja (pridobitev statusa), stroške prenove objektov ali poslovnih prostorov, stroške najema poslovnih prostorov,  stroške za pokritje plače delovnega mesta, ki ga zaseda oseba, ki po zakonu, ki ureja socialno podjetništvo, sodi med ranljive skupine ljudi na trgu dela,  stroške nakupa strojev in opreme ali druge vrste delovnih sredstev kot osnovnega sredstva, stroške izobraževanja in usposabljanja zaposlenih (sklenjeno redno delovno razmerje) za pridobitev specializiranih znanj, potrebnih za zagon oziroma izvajanje proizvodne ali storitvene dejavnosti (za pridobitev ustreznih licenc, certifikatov za opravljanje posameznih dejavnosti).

Višina sredstev, ki se dodeli posameznemu upravičencu, je odvisna od rezultatov ocenjevanja prejetih popolnih vlog, višine zaprošenih sredstev ter višine razpoložljivih sredstev. Najnižji znesek dodeljene pomoči znaša sto evrov, najvišji znesek pa 10.000 evrov na upravičenca.