Gorenjska kronika

Gorenjski policisti so v preteklih dveh dneh obravnavali osemnajst prometnih nesreč, poškodovane so bile tri osebe. Na Jesenicah so policisti obravnavali trčenje med voznikom avtomobila in peško. Okoliščine kažejo na krivdo peške, ki je nenadoma stopila na cesto. Na Bledu pa sta pri srečevanju v enem primeru trčila kolesarja, v drugem pa je voznik zapeljal na brežino in se prevrnil. Bil je pod vplivom alkohola (0,98 mg/l). Brez telesnih poškodb pa sta se zaradi alkohola končana dve drugi vožnji. V Kranju je voznik avtomobila zaradi kombinacije 0,86 mg/l alkohola in prekratke varnostne razdalje trčil v drugo vozilo, v Škofji Loki pa so policisti iz prometa izločili voznika z 1,25 mg/l alkohola. Proti udeležencem potekajo postopki.
Policisti Policijske uprave Kranj pozivajo k varnim ravnanjem in odgovornih odločitvam v prometu. Vozite s prilagojeno hitrostjo znotraj omejitev, na zadostni razdalji, po svoji
strani cesti in na zadostni oddaljenosti od roba, pripeti, z ničelno stopnjo alkohola in brez telefonov v roki. Na cestah je vsak dan gneča, tveganje za nesrečo pa tudi zato večje.

Jeseniški policisti so v petek na Slovenskem Javorniku obravnavali požar na odpadkih brez ogrožanja in škode. V drugem primeru na Jesenicah se je vžgal ostanek olja v cisterni, ko jo je lastnik razstavljal. V tretjem primeru pa so policisti obravnavali kurjenje smeti na zasebnem zemljišču. O tem dogodku bodo s predlogom za uvedbo prekrškovnega postopka obveščali pristojni inšpektorat. V Škofji Loki pa je zagorelo v stanovanju. Škoda ni nastala.

Na področju kriminalitete se policisti v zadnjih dneh pogosto ukvarjajo s krajami koles, predvsem električnih. V kampu sta bili s poškodovanjem ključavnic odtujeni dve električni kolesi. Oškodovanca sta tujca. Lani so gorenjski policisti obravnavali 92 tatvin koles, letos pa že okoli 50. Največkrat gre za tatvine iz kampov, kleti in drugih prostorov bloka, hiš, parkirišč in drugih javnih površin. Oškodovanci so tako Slovenci, kot tujci. Običajno gre za več tisoč eurov vredna kolesa, ki so bila na prtljažnikih vozil lastnikov, na prikolicah ali pa priklenjena na ograjo, luč javne razsvetljave ali drevo. Storilci so zaklenjena kolesa tudi odtrgali s prtljažnikov in preščipnili verige. Precej je tudi tatvin nezaklenjenih koles. Policisti svetujejo, da naj bodo kolesa shranjena v zaprtem prostoru. Dražjih ne puščajte brez puščajo brez nadzora, tudi če so priklenjena na stabilen predmet. Predlagajo uporabo kvalitetnih ključavnic iz močnih materialov, morebitna elektronska varovala, sledilnike pri dražjih kolesih in zaklepanje v zaprtih prostorih. Doma jih ne puščajte na dvoriščih. Kolo fotografirajte in si o njem zapišete vse podatke, značilnosti, praske in morebitne druge poškodbe.