Leta 2025 bomo prejeli eno plačo več

Slika: Pixabay.com

Slovenija je po mednarodnih raziskavah in primerjavah med državami, kjer je strošek dela najbolj obdavčen, zato je tudi davčno najmanj konkurenčna. V Sloveniji se je davčni primež postopoma povečeval vse od leta 2013 dalje, tako za prebivalstvo kot za gospodarstvo. Zaradi visoke obremenitve dela je slovensko gospodarstvo manj konkurenčno in manj produktivno, saj ne more nameniti dovolj denarja za raziskave in razvoj, ki so temelj gospodarske rasti in blaginje vsake države. Visoka obremenitev dela pa vpliva tudi na višjo brezposelnost.

S sprejetjem novega predloga Zakona o dohodnini bi se obremenitev dela znižala, zaradi česar bi se povečale plače in ljudem bi v denarnicah ostalo več denarja. Po predlogu Vlade RS bo razbremenitev dohodkov zaposlenih z dvigom splošne olajšave za tisoč evrov vsako leto do leta 2025 pomenilo, da bo po sprejetju novele zakona leta 2025 vsak, ki v Sloveniji dela in ustvarja blaginjo, na leto zaslužil približno eno svojo neto plačo več kot danes in to na račun nižje obdavčitve.

Poleg tega se bo s sprejetjem Zakona o dohodnini Slovenija izvlekla iz davčnega primeža in njeno gospodarstvo bo postalo produktivnejše, hkrati se bosta dodatno zmanjšala brezposelnost in obseg sive ekonomije. Delavkam in delavcem v Sloveniji bo zakon omogočil višje plače.

Toda Slovenija je v tem pogledu fenomen. Je namreč verjetno edina država na svetu, kjer sindikati nasprotujejo dvigu delavskih plač, noveli zakona pa nasprotuje tudi nekaj parlamentarnih strank, ki jim je skrb za delavca ena izmed glavnih točk volilnega programa. Zato bo zanimivo videti, kdo dejansko podpira delavca. Verjetno ne nekdo, ki bo glasoval proti zakonu, ali pač?