Pregled dogajanja: Vlomi in požar. Nesreča na smučišču.

Gorenjski operativno komunikacijski center je v zadnjih 24 urah sprejel:

  • 5 obvestil o prometnih nesrečah;
  • po 2 prijavi o kršitvah predpisov o javnem redu in miru na javnem kraju ter v zasebnem prostoru;
  • s področja kriminalitete pa naznanila sumov kaznih dejanj tatvina, vlom in ponareditev denarja – unovčen bankovec za 20 evrov v trgovini.

Sprejeta je bila 1 prijava požara v naravnem okolju – policisti so postopek uvedli proti eni osebi na podlagi predpisov o varstvu pred požari.

Razglašena je velika požarna ogroženost v naravnem okolju. Prepovedano je vse, kar lahko povzroči požar.

Zaradi vožnje brez veljavnega vozniškega dovoljenja sta bili zaseženi dve vozili.

Kriminaliteta

Včeraj ponoči je bilo vlomljeno v nastanitveni objekt, odtujena je bila gotovina in osebni predmeti. V Stiški vasi so kranjski policisti obravnavali vlom v stanovanjsko hišo in tatvino zlatnine, zvečer okoli 19.30 pa je bil izvršen še v hišo v Šmartnem v Cerkljah na Gorenjskem. Lastniki zaenkrat ne pogrešajo ničesar.

Požar

Na območju Begunj na Gorenjskem je včeraj popoldan v naravi zagorelo zaradi kurjenja vej in listja na parceli lastnika. Ogenj je zaradi vetra ušel izven nadzora in se začel hitro širiti. Materialna škoda ni nastala, pogorelo pa je okoli pol hektarja suhe trave.

Zaradi kršitve predpisov o varstvu pred požari in kršenja prepovedi kurjenja v naravnem okolju zaradi velike požarne ogroženosti.

Že dan prej so kršitev obravnavali tudi že škofjeloški policisti, ko so ukrepali proti domačinu, ki je tudi kuril kljub prepovedi.

V času razglašene velike požarne ogroženosti je v naravnem okolju poleg požiganja in odmetavanja gorečih ali drugih predmetov ali snovi, ki lahko povzročijo požar, prepovedano tudi kuriti, kuriti kresove, požigati na območjih ob infrastrukturnih objektih, izven pozidanih površin uporabljati predmete, naprave ali izvajati aktivnosti, ki lahko povzročijo požar, ter izvajati ognjemete.

Najpogostejši vzroki za nastanek požara v naravi so:

  • kurjenje in požiganje,
  • odmetavanje cigaretnih ogorkov,
  • odlaganje vročega pepela in drugih gorljivih materialov,
  • udar strele,
  • iskrenje zavor in odpadanje delov zavor vlakov,
  • uporaba sveč, bakel, raket, petard ipd.

Večino požarov v naravi povzroči človek zaradi malomarnosti in nevednosti. (Vir: http://www.sos112.si/slo/page.php?src=sv1181.htm)

Nesreča na smučišču

Blejski policisti so včeraj obravnavali padec deskarja in telesne poškodbe, domnevno zlom gležnja. Deskar je bil odpeljan v zdravstveno ustanovo.

Zaradi počitnic so smučišča bolj zasedena, manevrskega prostora za napake zato ni. Poskrbite, da boste smučali varno in upoštevajte FIS pravila.