Čebelarstvo ima v Sloveniji bogato tradicijo

Slika: Občina Radovljica

Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je včeraj v prenovljenem Čebelarskem muzeju odprl novo stalno razstavo »Živeti skupaj. O čebeli in človeku« avtorice dr. Petre Bole. Predsednika sta sprejela župan Ciril Globočnik in direktorica Muzejev radovljiške občine dr. Petra Bole. Čebelarski muzej predstavlja bogato tradicijo slovenskega čebelarstva, edinstvene kulturne dediščine pri nas. V Radovljici je bil ustanovljen leta 1959 in deluje v okviru občinskega javnega zavoda Muzeji radovljiške občine. V letu 2019 ga je obiskalo skoraj 40 tisoč obiskovalcev iz 23 držav. Muzeji radovljiške občine so projekt prenove prostorov Čebelarskega muzeja v Radovljiški graščini in postavitve nove stalne razstave začeli v lanskem letu. Obnove so se lotili po dvajsetih letih in pri novi stalni razstavi sledili viziji, da Čebelarski muzej utrdi svojo družbeno in kulturno vlogo v ožjem in širšem prostoru ter postane najbolj znan čebelarski muzej na svetu.

Novo razstavo so zasnovali celostno in interdisciplinarno. Podlaga so trije nosilni stebri – dediščina, doživetje in izobraževanje. Poudarek je na sodobni interpretaciji muzejskih predmetov z več interaktivnimi vsebinami. Muzejske teme in predmete predstavljajo z več replikami, s tridimenzionalnimi modeli in čutno izkušnjo, z možnostjo spoznavanja predmetov s tipanjem in vonjem. Opisi predmetov so v dveh jezikih in dostopni za vse, tudi ranljive skupine.

V Čebelarskem muzeju omogočajo širši pogled na dediščino čebelarstva, s sodobno globalno problematiko, predvsem čebele kot ogrožene vrste, kar lahko vpliva na prihodnost človeka, saj ko čebel ne bo več, tudi ne bo več prostora za človeka. Ozaveščanju o pomenu prizadevanj za varstvo čebel in njihovega življenjskega prostora pa je namenjen tudi svetovni dan čebel, ki so ga v Radovljici obeležili z odprtjem nove razstave v Čebelarskem muzeju.