Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je Srednji ekonomski, storitveni in gradbeni šoli Šolskega centra Kranj odobrilo nov program izobraževanja za šolsko leto 2025/26. Na kranjski srednji šoli bodo prihodnje šolsko leto tako začeli z izobraževanjem za poklic zdravstveni tehnik.

Zdravstveni tehnik oziroma zdravstvena tehnica je eden najtežjih, a hkrati eden najhvaležnejših ter hkrati najbolj iskanih poklicev. Dijakom in dijakinjam štiriletnega programa bo na voljo 28 vpisnih mest.

»Novice, da bodo na srednji šoli v Kranju izobraževali nove medicinske sestre, sem bil iskreno vesel. Pravzaprav smo jo že težko čakali. V Kranju so potrebe po tovrstnih kadrih že sedaj velike in brez dvoma bodo v prihodnosti samo še večje. Prihodnje leto se bo začela gradnja javno zasebnega projekta Severna vrata, kjer bodo trije stolpiči na Zlatem polju namenjeni v glavnem zdravstveni dejavnosti. Mestna občina Kranj je že pridobila gradbeno dovoljenje za nov dom upokojencev, ki bo prav tako na Zlatem polju. Že sedaj sta v Kranju porodnišnica in klinika na Golniku, močno si prizadevamo in tudi pričakujemo gorenjsko regijsko bolnišnico. Službe so torej zagotovljene. Vse osnovnošolce in njihove starše pozivam, da premislijo o izobraževanju za ta poklic. Zdaj v srednjo šolo ne bo več treba na Jesenice ali v Ljubljano, izobraževanje za zdravstvenega tehnika oziroma medicinsko sestro bo možno pred domačim pragom. To je tudi priložnost za dijake iz sosednjih občin,« je ob tej odlični novici za mlade v Kranju in okolici povedal župan Mestne občine Kranj Matjaž Rakovec.

»Veseli smo zaupanja, ki nam ga je Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje izkazalo z razmestitvijo novega izobraževalnega programa zdravstvene nege. Zavedamo se dejstva, da se bomo v prihodnjih mesecih soočali z novim izobraževalnim področjem, ki bo od nas zahtevalo dodatne organizacijske pristope in nove materialne zahteve. Tudi na področju kadrov smo optimistični, saj smo se z nekaterimi posamezniki iz zdravstvenega področja že dogovorili o možnosti sodelovanja. Z novo izobraževalno možnostjo za mlade Kranja in okolice se odpirajo pogoji za širitev baze vpisanih dijakov v program zdravstvene nege. Z zanimanjem bom spremljala dinamiko vpisa novincev, saj pričakujem, da se bo marsikateri osnovnošolec več odločil za zdravstveni program, ker se mu ne bo potrebno voziti v Ljubljano ali na Jesenice. Menim, da bomo z novimi vpisnimi mesti v širšem lokalnem okolju pridobili vsi. Pomanjkanje kadrov v zdravstvu je zelo pereče, zato bomo morali tako na strani izobraževalcev, kakor tudi na strani zakonodajalcev in delodajalcev postoriti še marsikaj, da se bo povrnil ugled in interes zaposlovanja v tem tako plemenitem poklicu. Na šoli se bomo potrudili, da bomo z organizacijskim, materialnim in predvsem pedagoškim pristopom po najboljših močeh postorili in poskrbeli za začetno izvajanje programa zdravstvene nege in tako upravičili izkazano zaupanje Ministrstva za vzgojo in izobraževanje ter omogočili mladim ljudem, da se bodo v prihodnosti zaposlovali v bližini svojega doma,« je dejala Nada Šmid, ravnateljica Srednje ekonomske, storitvene in gradbene šole.

Mestna občina Kranj je v sodelovanju s Šolskim centrom Kranj v pripravi vloge za dodelitev programov pridobila številna pisma podpore. Nov program izobraževanja za poklic zdravstveni tehnik so tako podprli župani občin Cerklje na Gorenjskem, Šenčur, Naklo, Jezersko, Preddvor in Tržič.

Zelo močno podporo je izrazila tudi direktorica Doma upokojencev Kranj Nadja Gantar: »Zavedamo se pomanjkanja kadra v zdravstvu in vseh organizacijskih težav z zagotavljanjem delovanja zdravstvenih služb. Seveda si želimo, da bi bil ta kader tudi ustrezno izobražen in zato podpiramo nov program v kranjski Srednji ekonomski, storitveni in gradbeni šoli. Umestitev tega programa v Kranj podpiramo tudi iz trajnostnih vidikov in primerne lokalne pokritosti.«

Še pred odločitvijo ministrstva za vzgojo in izobraževanje sta prizadevanje Šolskega centra Kranj in Mestne občine Kranj podprla ministrstvo za solidarno prihodnost in ministrstvo za zdravje, kjer poudarjajo, da bi prav z umestitvijo tega programa v regionalno središče Gorenjske lahko povečali interes za vpis.

V Splošni bolnišnici Jesenice pa so v pismu podpore zapisali, da je ena večjih težav, s katero se soočajo v bolnišnici, prav pomanjkanje kadra. »Največja vrzel je na področju zdravstvene nege, kjer se trudimo tudi z zaposlitvami iz tujine, vendar to ne bo rešilo problema. Naše aktivnosti so že zdaj usmerjene k mladim. Skozi delavnice, predavanja, objave in sodelovanje želimo predstaviti privlačnost dela v zdravstveni negi kljub izzivom, ki jih ta poklic prinaša. Zaradi tega izrekamo polno podporo vsakemu posamezniku ali organizaciji, ki si prizadeva vzpostaviti dejavnosti za olajšanje poti mladim do ustrezne izobrazbe in s tem postati del naše ekipe,« je zapisala direktorica Splošne bolnišnice Jesenice Petra Rupar.

Podobno pismo podpore je izrazila tudi v.d. direktorice Univerzitetne klinike za pljučne bolezni in alergijo Golnik doc. dr. Viktorija Tomič.

 

Spletno uredništvo 

Vir: izjava za javnost MOK