Črna Gora v žalosti po smrtonosnem streljanju: Trije dnevi žalovanja in pozivi k prepovedi orožja
Cetinje, Črna Gora – V mestu Cetinje v Črni gori je odjeknila tragedija, ki je pretresla državo in svet. Strelski pohod, ki ga je izvedel 45-letni moški, je za sabo pustil najmanj 12 mrtvih, vključno z dvema otrokoma. Po večurni iskalni akciji se je osumljenec po obkolitvi s strani policije ubil. Državne oblasti so razglasile tridnevno žalovanje, medtem ko se razprave o zakonodaji glede orožja ponovno vrstijo.
Tragedija brez primere
V sredo popoldne je moški, ki naj bi pred tem dan preživel v popivanju, v gostilni začel grozljiv morilski pohod. Po sporu se je vrnil domov po orožje in se vrnil z namenom obračuna. V gostilni je ubil štiri ljudi, nato pa se odpravil še na druge lokacije, kjer je ubil lastnika gostilne, dva otroka, stara 10 in 13 let, in člane svoje družine. Črnogorski zdravstveni minister Vojislav Šimun je sporočil, da so v bolnišnico prepeljali štiri huje ranjene osebe, od katerih so trije še vedno v kritičnem stanju.
Preiskava in odziv oblasti
Policija je hitro sprožila obsežno iskalno akcijo. Po več urah je osumljenca obkolila, a se je ta odločil za skrajno dejanje in se ustrelil v glavo. Kljub hitremu poskusu prevoza do bolnišnice je na poti podlegel poškodbam, je na novinarski konferenci pojasnil Lazar Šćepanović, vodja črnogorske policije.
Napadalec je bil v preteklosti že aretiran zaradi posedovanja orožja in groženj, a sodba ni nikoli postala pravnomočna. Leta 2005 je bil obsojen na pogojno zaporno kazen zaradi nasilnega vedenja. Ti podatki ponovno sprožajo vprašanja o učinkovitosti sistema nadzora in kaznovanja v primeru posedovanja orožja.
Tridnevno žalovanje in pozivi k spremembam zakonodaje
Črnogorski premier Milojko Spajić je v čustvenem večernem nagovoru razglasil tridnevno žalovanje. “Zaradi te tragedije se moramo vprašati, kdo so tisti, ki v Črni gori lahko nosijo orožje,” je dejal in napovedal zaostritev pravil glede posedovanja orožja. V več mestih po državi so že odpovedali zvečer predvidene koncerte in druge javne prireditve.
Tudi predsednik države, Jakov Milatović, je bil šokiran nad dogodki in prizadetim izrekel sožalje in podporo. “Cela Črna gora čuti in deli vašo bolečino,” je dejal v svojem sporočilu.
Mednarodna solidarnost in odzivi iz regije
Na tragedijo se je odzvala tudi slovenska predsednica Nataša Pirc Musar, ki je družinam žrtev izrekla sožalje in izrazila solidarnost z vsemi prebivalci Črne gore. Tovrstne tragične dogodke je pomembno obravnavati z mednarodnim sodelovanjem, saj gre za pereč problem, ki presega nacionalne meje.
Pot v prihodnost
Tragedija v Črni gori je ponovno odprla razpravo o varnosti, zakonodaji in dostopu do orožja. Premier Spajić je za petek sklical izredno sejo sveta za nacionalno varnost, kjer bodo razpravljali o morebitni popolni prepovedi posedovanja orožja. Vprašanje, kdo lahko nosi orožje in pod kakšnimi pogoji, je zdaj v središču pozornosti politike in javnosti.
Medtem ko Črna gora žaluje, se postavlja ključno vprašanje: kako preprečiti, da se takšne tragedije ne bi več ponovile? Odgovornost leži na celotni družbi, da se iz tovrstnih dogodkov nekaj nauči in sprejme potrebne ukrepe za zaščito svojih državljanov.
Spletno uredništvo