Neenakost med ženskami in moškimi se ne odraža le v obliki trdovratne segregacije trga dela po spolu, plačne in pokojninske vrzeli med spoloma, neenaki porazdelitvi skrbstvenih in gospodinjskih obveznosti in neuravnoteženi zastopanosti obeh spolov na različnih področjih, pač pa tudi v razširjenosti različnih oblik nasilja nad ženskami in dekleti oz. nasilja na podlagi spola.
Nasilje preprečuje polno sodelovanje žensk v gospodarskem, družbenem, političnem in kulturnem življenju, zato predstavlja enega ključnih problemov in temeljnih vzrokov neenakosti med spoloma ter tveganje za socialno izključenost in zdrs v revščino. Zato je opozarjanje, ozaveščanje in odpravljanje vseh praks, ki povečujejo neenakosti med spoloma – reproduktivno delo, ki krepi trdovratne spolne vloge, seksizem, spolni stereotipi…, pomemben del naših prizadevanj za zmanjševanje pojavnosti nasilja nad ženskami in dekleti kot eno izmed najbolj razširjenih kršitev človekovih pravic in oblika diskriminacije na podlagi spola.
V ta namen je Društvo SOS telefon za ženske in otroke – žrtve nasilja, ki letos praznuje 35. obletnico delovanja, ob podpori Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti leto 2024 posvetilo projektu (Brez)glasnost žensk, ki vključuje delavnice, pogovorne večere in osveščevalno kampanjo z objavami na družbenih omrežjih ter tiskovinami, s katerimi želimo pritegniti pozornost, spodbuditi k razmišljanju in vplivati na spremembe stališč in družbenih vzorcev vedenja obeh spolov. Kampanja v celoti
temelji in črpa iz zgodb žensk, žrtev nasilja.
Slogani, citati kampanje so izpeljani iz pričevanj zapisanih v knjigi Društva SOS telefon za ženske in otroke – žrtve nasilja V njeni koži, ki preko različnih medijev in kanalov naslavljajo globoko zakoreninjene vedenjske vzorce in neenakosti v družbi ter predsodke in stereotipne vloge moških in žensk, ki temeljijo na ideji podrejenosti spolov ter »tradicionalni« vlogi žensk.
V septembru je osveščevalna kampanja projekta (Brez)glasnost žensk začela svoje popotovanje po celi Sloveniji. Osveščevalni plakati so in bodo postavljeni na ulicah Celja, Kopra, Kranja, Maribora, Nove Gorice, Novega mesta, Murske Sobote in Ljubljane. Sporočila kampanje istočasno lahko spremljate na družbenih omrežjih Društva SOS telefon za ženske in otroke – žrtve nasilja (Instagram, Facebook).
Knjigo V njeni koži lahko najdete na spletni strani Društva SOS telefon za ženske in otroke – žrtve nasilja.
Spletno uredništvo, vir: Izjava za javnost Društvo SOS