Mestna občina Kranj je v petek, 19. julija 2024, prejela gradbeno dovoljenje za izgradnjo doma upokojencev v Kranju, ki je v cetertek 8. avgusta postalo pravnomočno. Ocenjena vrednost gradnje objekta znaša skoraj 20 milijonov evrov in je v pristojnosti Ministrstva za solidarno prihodnost. V novem domu bo prostora za do 165 oseb. Imel bo tudi varovani oddelek za osebe z demenco.
Zaradi spremenjenih demografskih razmer je v socialnem in zdravstvenem sistemu močno izpostavljena problematika starejših. Eden izmed ključnih ciljev Resolucije o nacionalnem programu socialnega varstva za obdobje 2022-2030 (Resolucija) je zagotovitev prilagojenih storitev starejši populaciji, ki bi jim lajšale vsakodnevno življenje in vključevanje v okolje. Z izgradnjo novega doma za upokojence Kranj Ministrstvo za solidarno prihodnost, Mestna občina Kranj (MOK) in Dom upokojencev Kranj (DUK) sledijo Resoluciji ter njenim zahtevam, ki bo starejšim občanom omogočala varno in aktivno starost.
»Na MOK se zavedamo, kako pomembna je skrb za starejše občane, zato sem zelo vesel, da smo prejeli pravnomočno gradbeno dovoljenje za gradnjo novega doma za starejše. Pomemben korak na poti k izboljšanju problematike starejših smo naredili že pred leti z dnevnim varstvom starejših na Planini, in sicer za tiste, ki še ne potrebujejo celodnevne oskrbe. Vse bliže pa smo zdaj tudi novi pridobitvi na Zlatem polju.« je povedal župan MOK Matjaž Rakovec.
Izgradnja novega objekta za starejše občane, ki bo stal na Zlatem polju, bo predvidoma potekala med julijem 2025 in decembrom 2027, prvi stanovalci naj bi se vanj vselili v letu 2028. V novem domu bo prostora za do 165 stanovalcev.
Tloris obsega tri ločene objekte, ki jih povezuje skupni trakt. V času epidemije, ko je bilo treba zagotoviti prostore za izolacijo, se je namreč izkazalo, da so se obstoječi domovi za starejše zaradi arhitekturne zasnove temu težko prilagodili. Novi dom za upokojence na Zlatem polju se bo s svojo zasnovo lahko hitro odzval na morebitne podobne situacije.
V okolici objekta je predvidenih veliko zelenih površin, objekt pa bo v pritličju obsegal centralni hodnik, ki bo deloval kot stičišče s stranskimi ulicami in bo zaradi krožnega tlorisa omogočal sprehajanje med različnimi dejavnostmi (dnevni prostor, avla, kavarna, frizer, knjižnica …). V nadstropjih objektov so predvidene bivalne enote za starostnike, medtem ko bodo v kleti parkirišča in servisni prostori.
Rešitev za arhitekturno, krajinsko-arhitekturno, konstrukcijsko, prometno in urbanistično zasnovo za gradnjo omenjenega doma je MOK v 2021 poiskala z razpisom projektnega natečaja.
Spletno uredništvo Vir: MOK