Za mirne in varne praznike
Pred nami so še zadnji letošnji praznični dnevi, ki naj minejo prijetno, mirno in brez izzivanja usode tako doma, kot tudi na cestah in na drugih javnih krajih. Poudarek naj bo zato na osebni in splošni varnosti, da se ne bi se znašli v situaciji, ki bi bile ogrožajoče ali nevarne za vas.
- V prometu ne vozite pod vplivom alkohola, upoštevajte prometne predpise in
naj še posebej pazite na pešce, ki so slabše vidni in zelo ogroženi. - V zasebnih prostorih vzdržujte ustrezno raven hrupa, ki naj ne bo moteč za
sosede, druge stanovalce in okolico, kar velja tudi za gostinske lokale. - Na javnem kraju pa se izogibajte vandalizmu, nedostojnemu vedenju, nasilju, prekomernemu popivanju in nevarni rabi pirotehnike, ki je lani povzročila več hujših situacij.
- Pojavijo se lahko tudi priložnostne tatvine (denarnic, torbic, nahrbtnikov, telefonov, denarja), zato naj bodo predmeti in stvari stalno pod nadzorom.
Med prazniki naj bodo več pozornosti deležni tudi in predvsem najmlajši. Ne jih puščati samih!
Poseben poziv pa gre tudi lastnikom nepremičnin in vozil
- Poskrbite za varnost svojega premoženja z izvajanjem vsaj osnovnih samozaščitnih
ukrepov. - Stopnjo varnosti nepremičnin lastniki lahko povečate s kombinacijo osnovnih ukrepov in s tehničnimi pripomočki za varovanje objektov, v vozilih pa ne puščajte vrednih predmetov.
- Parkirajte na urejenih parkiriščih.
Smučanje
Frekvenca smučarjev bo zaradi počitnic večja, zato se v izogib nesrečam in nevarnim situacijam dosledno ravnajte po navodilih o varnem smučanju in varnosti na smučišču.
Policisti opozarjajo:
- Zaradi pomanjkanja snega so smučišča povečini zasnežena z umetnim snegom, kar je to treba vzeti v zakup in še bolj paziti na varnost in ustrezno smučanje.
- Smučar se mora prilagoditi razmeram na smučišču in ves čas smučati tako, da ne ogroža sebe in drugih in naj nikar ne zahaja izven urejenih delov prog. Pomembna okoliščina je tudi vreme.
- Največ nesreč se zgodi v prvi tretjini dneva.
- Posebej pozorni bodite na otroke in smučarje ali deskarje novince, smučajte pa le na označenih in urejenih smučarskih progah. Kdor ne smuča, naj za hojo uporablja le rob smučišča.
- Zaščitna smučarska čelada je obvezna za otroke do vključno 14. leta starosti, njena uporaba pa je priporočljiva tudi za odrasle.
- Smučanje pod vplivom alkohola ali mamil je skrajno neodgovorno in nevarno ter kot tako prepovedano.
- Policisti smo že od začetka sezone v bolj obremenjenih dnevih prisotni na smučiščih.
- Obiskovalci smučišč poskrbite za svoje stvari in premoženje na in ob smučišču. V vozilu ne puščajte vrednih stvari, s sabo pa imejte samo tisto, kar nujno potrebujete.
V lanskem letu so policisti na gorenjskih smučiščih obravnavali 76 nesreč, od tega 35 s hudimi poškodbami – posledica so bili predvsem zlomi, in 39 nesreč z lahkimi telesnimi poškodbami.
Večina smučarjev je padla sama, v približno četrtini primerov pa so bili obravnavani trki med smučarji. Nekaj je bilo tudi trčenj v drevesa, ker so smučarji zapeljali s proge, in nesreč v snežnih parkih, kjer so smučarji in deskarji največkrat precenjevali svoje zmožnosti in so se povečini zelo hudo poškodovali.
Do nesreč je večinoma prihajalo zaradi neizkušenosti in neznanja, precenjevanja znanja smučanja, vse v kombinaciji s prehitrim smučanjem ter nepozornostjo in nepazljivostjo.