Geopolitične napetosti v Evropi se stopnjujejo, saj je visoki uradnik Nata po srečanju obrambnih šefov zavezništva v Bruslju opozoril, da bi morale države članice biti pripravljene na morebitno vojno z Rusijo v naslednjih 20 letih. Predsednik Natovega vojaškega odbora, admiral Rob Bauer, je poudaril resnost situacije, izpostavljeno je bila potreba po mobilizaciji civilistov s poudarkom nujnost priprav na velike spremembe v primeru izbruha konflikta. V izjavi je admiral Bauer prav tako izpostavil ključno vlogo industrije, ki mora biti pripravljena na povečanje proizvodnje orožja in streliva, s čimer bi ohranila potencial za morebitni konflikt.

Nemški obrambni minister se je pridružil opozorilom admiral Bauerja in v intervjuju za nemški dnevnik »Tagesspiegel« izrazil resne skrbi glede možnosti ruskega napada na državo, ki je članica Nata v obdobju od pet do osem let. Opozoril je na potrebo po okrepitvi obrambnih zmogljivosti ter naložbah v vojaško infrastrukturo,  to nakazuje, da se obrambni viri držav članic Nata usmerjajo v odziv na »realno grožnjo«, kar poudarja resnost trenutnih geopolitičnih razmer.

Vir: cfr.org (Globalni zemljevid konfliktov)

Dodatno je beloruski obrambni minister opozoril, da so se politične razmere v Evropi drastično spremenile, pri čemer je konfrontacija med Vzhodom in Zahodom vstopila v »vročo fazo«. Izjava namreč ponazarja ne le naraščajoče napetosti med Natom in Rusijo, temveč tudi spreminjanje politične dinamike v vzhodnem delu Evrope. Belorusija, ki jo nekatere države vidijo kot potencialnega igralca v morebitnem konfliktu, izpostavlja kompleksnost situacije in potrebo po celovitem pristopu k varnosti v regiji.

 

NATO

NATO vaje se bo udeležilo 20.000 britanskih vojakov, ki se bo pridružilo zavezništvu 31 držav v pripravah na 3. svetovno vojno, ki bo trajala vse do maja. Osupljivih 90.000 vojakov, ki naj bi sodelovali v simulacijskih vajah 3. svetovne vojne, se tem bo NATO izvedel največjo mobilizacijo v zadnjih desetletjih. Obsežna vaja, imenovana Steadfast Defender, naj bi se začela v prvem tednu februarja in trajala do konca maja. Med udeleženci bodo enote iz vseh 31 držav članic Nata in Švedska kandidatka.

Vir: The Telegraph

Obsežen sporazum, ki ga je NATO podpisal za oskrbo Ukrajine z topniškim strelivom, predstavlja pomemben korak v podpori državi v okviru trenutnih geopolitičnih razmer. Vrednost pogodbe v višini 1,1 milijarde evrov kaže na resnost zavezništva pri zagotavljanju nujnih vojaških sredstev za obrambo Ukrajine.

Ta poteza prihaja ob času povečanih napetosti in izmenjav ognja med Rusijo in Ukrajino. Nato je odobril nakup 220.000 nabojev 155-milimetrskega streliva, ki veljajo za najbolj iskane. To je ključno, saj vojna v Ukrajini postaja bitka streliva, kot je izjavil generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg.

Poudarek na zalogah topniškega streliva je ključnega pomena za obrambo Ukrajine, izgradnjo lastnih zalog ter dolgoročno podporo. Generalni sekretar Nata je opozoril na pomen preprečitve zmage Rusije v Ukrajini, saj bi to predstavljalo tragedijo za Ukrajince in nevarnost za celotno mednarodno skupnost. Poleg tega se soočamo s problemom, kjer Združene države, kot glavna dobaviteljica Ukrajini, trenutno ne more poslati nobenega streliva ali orožja, dokler ne pridobijo odobritve kongresa o proračunskih potrebah.

 

Vpliv na cene nafte in gospodarstvo

Vpliv vojaških konfliktov na Bližnjem vzhodu, zlasti v Jemnu, bo zagotovo vplival na cene nafte, kar pa bo vplivalo na svetovno gospodarstvo. Nestabilnosti v tem sektorju lahko privedejo do gospodarskih pretresov, saj se višje cene nafte odražajo v povečanih stroških za podjetja in končne potrošnike. Poleg neposrednega vpliva na cene nafte lahko vojaški konflikti na Bližnjem vzhodu povzročijo tudi širše gospodarske posledice. Nenadna povečanja cen nafte lahko vodijo v inflacijo, zmanjšanje potrošnje in upočasnjevanje gospodarske rasti, kar predstavlja izziv za države, odvisne od uvoza nafte. Hkrati se lahko zaradi nestabilnosti na svetovnih trgih poslabšajo investicijsko okolje in mednarodna trgovina, kar dodatno prispeva k gospodarskim tveganjem.

Spreminjanje doktrin

Posodobitev vojaške doktrine Belorusije, ki izkazuje izraženo pripravljenost na dialog z Natom, predstavlja zanimiv obrat v regionalni varnostni dinamiki.

Vir: belarus.by

Možnost spremembe dinamike v regiji, ki jo kaže posodobitev vojaške doktrine Belorusije, odpira prostor za konstruktivno sodelovanje med državami in organizacijami ter omogoča reševanje regionalnih vprašanj na diplomatski ravni. Takšen razvoj bi bil v interesu varnosti in stabilnosti v Evropi, saj bi lahko prispeval k zmanjšanju potencialnih konfliktnih točk ter k oblikovanju pozitivnejšega varnostnega okolja v vzhodnem delu kontinenta. Spremljanje nadaljnjega razvoja in učinkovitost implementacije te posodobitve bo ključno za razumevanje njenega končnega vpliva na regionalno varnost.

 

Hibridno kibernetski uvid

Zaskrbljenost glede naraščanja hibridnih operacij in kibernetskih napadov odraža kompleksnost sodobnih varnostnih izzivov. Hibridne operacije združujejo vojaške, politične, informacijske in gospodarske elemente, kar otežuje tradicionalne oblike obrambe. Hkrati pa se kibernetski napadi pojavljajo kot učinkovito orodje za destabilizacijo držav in organizacij.

 

Morebitna eskalacija

Morebitna tretja svetovna vojna postavlja pred svet kompleksne izzive, katerih izvor bi lahko bil povezan z aktualnimi razmerami, predvsem v Ukrajini. Eskalacija konflikta v tej regiji bi lahko sprožila verižno reakcijo, vključno z vpletenostjo Nata, Rusije in morebiti drugih globalnih akterjev. To bi nedvomno imelo izjemno resne posledice za varnost, stabilnost in gospodarstvo ne le v Evropi, temveč tudi po celem svetu.

Izjava ruskega direktor Centra za preučevanje Bližnjega vzhoda in Srednje Azije Semyona Bagdasarova odpira pomembno razpravo o morebitnem začetku Tretje svetovne vojne, ki bi se po njegovem mnenju lahko začela na Bližnjem vzhodu. Bagdasarov izpostavlja, da bi lahko izvor konflikta izhajal iz dejstva, da ima Izrael svoj jedrski program. Poudarja, da je potrebno skrbno spremljati ravnanja Izraela glede uporabe jedrskega orožja, zlasti v odnosu do Irana.

Vir: The Sun

Vprašanje, ki ga postavlja, je ključno: Kje so zagotovila, da Izrael ne bo sprožil jedrskega napada na iransko ozemlje, niti z namenom provokacije, ki bi Irana prisilila k povračilnim ukrepom? Bagdasarov opozarja na tehnične zmogljivosti in potrebno opremo, ki jo Izrael ima na voljo, kar poudarja potrebo po jasnih mednarodnih dogovorih in nadzoru nad jedrskim orožjem v regiji. Poseben poudarek izjave je tudi na Libanonu, ki ga Bagdasarov označuje kot potencialno ključno območje. Opozarja, da bi resni dogodki v Libanonu, kot so obsežni raketni napadi ali obsežna kopenska operacija, lahko pomenili vstop konflikta v povsem novo, globalno fazo.

Izjava ruskega zunanjega ministra Sergeja Lavrova predstavlja izrazito tranzicijo v trdnem stališču Rusije v mednarodnih odnosih. Lavrov opozarja na konec obdobja »globalne prevlade« Zahoda in napoveduje vzpon »novega svetovnega reda«. S tem izpostavlja, da so ZDA in njihovi zavezniki, ki so po njegovih besedah “vladali svetu 500 let”, izgubili svojo prevlado.

Pomemben poudarek izjave je tudi na naraščajočih jedrskih tveganjih, ki se pojavljajo v ozadju razpada odnosov med Zahodom in Rusijo. Lavrov zavrača možnost nadaljevanja odnosov s strani ZDA in označuje ameriško-ruske odnose za »globoko degradirane« ter izpostavlja, da je nadaljevanje teh odnosov trenutno »nemogoče«.

Zaskrbljujoče je, da bi tak konflikt lahko privedel do mobilizacije vojsk, množičnih sprememb v civilnem življenju ter gospodarskih pretresov. Vpliv na svetovno gospodarstvo bi bil lahko zelo negativen, saj bi vojna vplivala na mednarodno trgovino, energetsko oskrbo ter globalno politično stabilnost. Zaradi tega je ključnega pomena, da mednarodna skupnost resno pristopi k preprečevanju nadaljnjega zaostrovanja konfliktov in iskanju diplomatskih rešitev, ki bodo zagotovile mir in varnost.

Kako naprej

V času naraščajočih geopolitičnih napetosti in varnostnih izzivov postaja vse pomembnejša potreba po diplomatskih rešitvah. Kompleksnost sodobnih konfliktov zahteva sistematičen pristop, ki temelji na dialogu, sodelovanju in mednarodni diplomaciji. Organizacije, kot so Združeni narodi (OZN) in Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE), se izkazujejo kot ključni igralci v spodbujanju mirnih rešitev in preprečevanju eskalacije konfliktov.

Diplomatske rešitve ne le omogočajo zmanjšanje napetosti med državami, ampak tudi spodbujajo vzpostavljanje medsebojnega zaupanja. Multilateralni pristop, kjer države sodelujejo v okviru mednarodnih organizacij, lahko prispeva k stabilnosti in varnosti na globalni ravni. Ključno je poudariti pomen dialoga in reševanja sporov brez nasilja ter spodbujati diplomatske kanale kot prednostno možnost reševanja mednarodnih konfliktov.

Vir: aspis

V odziv na tovrstne grožnje je ključnega pomena okrepitev varnostnih ukrepov in vzpostavitev robustnih obrambnih mehanizmov. To vključuje izboljšanje kibernetske varnosti, redno usposabljanje za prepoznavanje in obvladovanje hibridnih groženj ter krepitev sodelovanja med državami in mednarodnimi organizacijami. Povečanje ozaveščenosti o hibridnih operacijah in kibernetskih napadih je ključno tudi za širšo javnost, saj lahko informirani državljani igrajo pomembno vlogo pri ohranjanju družbene odpornosti in varnosti.

Andrej Vastl