Mestna občina Kranj je minuli konec tedna gostila edino znanstveno srečanje, osredotočeno na človeško ribico na svetu. Več kot 80 udeležencev iz 13 držav je na že 5. Mednarodni konferenci SOS Proteus v dveh dneh predstavilo 33 prispevkov o najnovejših trendih, metodah in spoznanjih o tej ogroženi vrsti. Srečanje raziskovalcev in naravovarstvenikov, ki se ukvarjajo s človeško ribico, vsaki dve leti organizira Jamski laboratorij Tular, eden od dveh tovrstnih laboratorijev v svetu, ki od leta 1960 deluje v Kranju.
Mestna občina Kranj (MOK) je skupaj z Zavodom za turizem in kulturo Kranj (ZTKK), ob častnem pokroviteljstvu predsednice Državnega zbora Republike Slovenije Urške Klakočar Zupančič, podprla 5. Mednarodno konferenco SOS Proteus. Gre za srečanje, na katerem znanstveniki, raziskovalci in naravovarstveniki, ki se ukvarjajo s človeško ribico, na vsaki dve leti širijo znanje in spodbujajo multidisciplinarno mednarodno znanstveno sodelovanje na področju raziskovanja in varstva človeške ribice ter vključevanje javnosti in lokalnih skupnosti v skrbi za ohranjanje zdravih virov pitne vode.
Konferenco je odprla častna pokroviteljica, predsednica Državnega zbora Republike Slovenije Urška Klakočar Zupančič, ki je v navdušujočem nagovoru udeležencem poudarila, da človeška ribica ni le živi simbol slovenskega krasa in globalna ambasadorka podzemne biotske raznovrstnosti, ampak tudi neločljivi del naše kulturne dediščine. »Raziskovalne ustanove, kot je Jamski laboratorij Tular v Kranju, ključno prispevajo k napredku našega razumevanja človeške ribice in dvigujejo ozaveščenost o nujnosti naravovarstvenih ukrepov za zaščito te izjemne živalske vrste. Slovensko ime za to čudovito bitje – človeška ribica – nas opominja na soodvisnost vseh živih bitij in njihovih okolij na našem skupnem, modrem planetu. V preteklih desetletjih so negativne človekove dejavnosti globoko posegle v krhko ravnotežje našega planeta, pri čemer so klimatske spremembe ter onesnaževanje voda, vključno z oceani, z mikroplastiko in drugimi onesnažili, le dve alarmantni posledici naših nepremišljenih ravnanj.«
Izkazali so se slovenski raziskovalci s kar 19 predstavitvami na konferenci, s čimer utemeljujejo vodilno vlogo Slovenije pri raziskovanju in varstvu človeške ribice. Kot najpomembnejše gre izpostaviti predstavitve raziskovalcev na Oddelku za biologijo Biotehniške fakultete v Ljubljani, ki pionirsko odpirajo genomsko ero raziskovanja človeške ribice, ter predstavitev Gregorja in Magdalene Năpăruş Aljančič s soavtorji iz ZRC SAZU, ki so opozorili na spregledan vpliv Soške fronte in dolgoročno grožnjo človeški ribici in virom pitne vode na Krasu.
»Človeku nedostopno kraško podzemlje si zmotno predstavljamo kot zadnji neokrnjeni del naše narave, a že dolgo ni več tako. Z onesnaževanjem in nepremišljenimi posegi v ranljivo kraško okolje obremenjujemo podzemno vodo in zastrupljamo samega sebe. Človeška ribica je strogo zavarovana živalska vrsta, ki pa žal še ni deležna praktičnih naravovarstvenih ukrepov ali sistemske javne finančne podpore njenemu preučevanju. Ključna je zaveza za ohranjanje njenega življenjskega prostora in pitne vode, s čemer simbolizira tudi prizadevanja za zdravo prihodnost človeštva,« sta poudarila Gregor in Magdalena Năpăruş Aljančič iz Jamskega laboratorija Tular, glavna organizatorja konference v Kranju.
Jamski laboratorij Tular deluje vse od leta 1960. Ustanovil ga je jamski biolog Marko Aljančič v majhni jami Tular sredi Kranja, od leta 1976 pa laboratorij deluje le še v skrbi raziskovalcev družine Aljančič in sodelavcev, prostovoljsko ter brez javne finančne podpore. Leta 2022 sta MOK in ZTKK z Jamskim laboratorijem Tular odprla Informacijski center SOS Proteus v obliki javno-zasebnega partnerstva, ki nudi vpogled v življenje človeške ribice širši javnosti v rovih pod starim Kranjem.
»MOK je zelo aktivna tudi na področju mednarodnega sodelovanja. In ko v tujini omenimo človeško ribico, zastrižejo z ušesi. Proteus je bil eden od ključnih razlogov, da je Evropska komisija izbrala Kranj za evropsko destinacijo odličnosti 2023. Info center SOS Proteus je zelo pomemben v naših zavezah trajnostnim praksam na poti do podnebno nevtralnega in pametnega mesta do leta 2030. Pomemben pa je tudi za turizem, saj z njim obiskovalce ozaveščamo in izobražujemo o pomenu in varovanju človeške ribice ter okolja, v katerem živimo. Zelo pomembno je tudi to, da gre izkupiček od vstopnic nazaj v raziskovanje človeške ribice,« je udeležence konference nagovoril župan MOK Matjaž Rakovec, se zahvalil Gregorju in Magdaleni Aljančič za ozaveščanje o pomembni temi in udeležencem, ker raziskujejo teme, pomembne za okolje in družbo.
Konferenco so podprle Mestna občina Kranj, Zavod za turizem in kulturo Kranj ter Komunala Kranj, za sponzorstvo sta poskrbeli podjetji PILEUS, okoljske rešitve in CULMIUM, razvoj naprednih tehnologij.
Spletno uredništvo Vir: izjava za javnost MOK