Severni del Slovenije je v zgodnjih jutranjih urah prebudil potres z magnitudo 3,5, ki je imel epicenter približno osem kilometrov jugozahodno od Škofje Loke.

Potres, ki so ga seizmografi zaznali ob 3.37, je nastal na globini 12 kilometrov in je bil najmočneje občuten na Gorenjskem.

Po prvih ocenah Agencije za okolje (Arso) so tresenje tal čutili prebivalci iz različnih delov Slovenije. “Intenziteta potresa ni presegla V. stopnje po evropski potresni lestvici EMS-98,” so zapisali pri Arsu. To pomeni, da potres ni povzročil znatnejših posledic, čeprav so vibracije presenetile marsikaterega prebivalca. Poročila o potresu še vedno zbirajo na posebni spletni strani, kjer so na voljo tudi podatki o pogostosti prijav iz različnih občin. Do zdaj ni bilo informacij o morebitni gmotni škodi.

Pri Arsu so izpostavili, da potresi podobne jakosti v Sloveniji niso redkost. “Na našem območju se vsako leto zgodi več sto šibkih potresov. Večina teh nima povezave z močnejšimi potresi,” so poudarili. Čeprav obstaja teoretična možnost, da šibek potres nakazuje močnejšega, so tovrstni scenariji redki. V preteklem stoletju je bilo na območju Slovenije le nekaj potresov z močjo, ki bi povzročili večjo gmotno škodo.

Slovenija leži na potresno aktivnem območju, kjer so manjša tresenja tal pogosta. Kljub temu večina potresov ostaja neopaznih, saj njihova magnituda ne presega praga, ki bi povzročil občutenje med prebivalci. To jutranje tresenje je zato predvsem opomnik na naravno dinamiko našega planeta in potrebo po ustrezni pripravljenosti na morebitne močnejše dogodke v prihodnosti.

Z vidika geologije in seizmologije je tovrstna aktivnost običajen pojav, ki ne zahteva posebne zaskrbljenosti. Kljub temu je pomembno, da prebivalci poznajo osnovne ukrepe za varnost v primeru močnejših potresov.

Spletno uredništvo