Vremenoslovci so napovedali sneženje in so imeli prav. Po Sloveniji so se že začele snežne padavine, ki so pobelile višje predele, medtem ko je drugod sneg mešan z dežjem. Agencija Republike Slovenije za okolje (ARSO) je izdala oranžno opozorilo, medtem ko hrvaški meteorologi opozarjajo na še hujše vremenske razmere z rdečim alarmom.
Petek bo zaznamovan z oblačnim vremenom in občasnim rahlim sneženjem. Na Primorskem se bo burja v noči na soboto okrepila, drugod po državi pa bo pihal severni veter. V soboto bo vreme pretežno suho, le na jugovzhodu Slovenije lahko rahlo naletava sneg.

Nedeljsko jutro bo prineslo najnižje temperature v tem jesensko-zimskem obdobju, ko se bodo termometri marsikje spustili pod –10 stopinj Celzija. Najhladneje bo v alpskih dolinah, na Gorenjskem, Notranjskem, v Gornjesavski dolini, na delu Štajerske in Prekmurja, kjer se bodo temperature sredi dneva gibale med –6 in –8 stopinjami Celzija.
Spletne kamere kažejo, da je količina zapadlega snega različna. Največ ga je v nekoliko višjih predelih Gorenjske, Koroške in Notranjske, kjer sneži še naprej, kar pomeni, da se bo snežna odeja še odebelila.
Na območjih, kjer sneži, se sneg oprijemlje cestišč. Prometno-informacijski center opozarja, da se na pot odpravite le z ustrezno zimsko opremo. Kljub sneženju zaenkrat ne poročajo o večjih nevšečnostih na cestah, čeprav proti Ljubljani nastajajo jutranji zastoji.
Zaradi burje je prepovedan promet za počitniške prikolice, hladilnike in vozila s ponjavami do 8 ton na vipavski hitri cesti med Nanosom in Ajdovščino ter na regionalni cesti Razdrto – Vipava. Prav tako velja prepoved za priklopnike in polpriklopnike na cesti Col – Črni Vrh.
ARSO je opozoril na vremenske spremembe: “Zaradi velike razlike v zračnem tlaku med anticiklonom nad zahodno in srednjo Evropo ter ciklonom nad Tirenskim morjem in srednjim Jadranom se bo v noči na soboto vzdolž Jadranske obale in Dinarske gorske pregrade okrepila burja.”
Na Hrvaškem so ponoči pričele nove padavine, kjer v večjem delu države pada dež, v goratih predelih, kot sta Gorski kotar in Lika, pa sneg. Sneženje je presenetilo mesto Sisak in po napovedih se bo v noči na soboto razširilo še v notranjost Hrvaške.
Največ snega je na Hrvaškem do zjutraj zapadlo na Zavižanu na Velebitu, kjer je snežna odeja dosegla 19 centimetrov. Na Bilogori v bližini meje z Madžarsko je zapadlo 11 centimetrov snega, v Delnicah štiri, v Sisku tri, na Sljemenu pri Zagrebu pa sedem.
Zaradi sneženja za tovornjake s prikolicami in vlačilce s polprikolicami velja prepoved vožnje v Liki in Gorskem kotarju, ostala vozila pa morajo imeti zimsko opremo, je sporočil hrvaški avtoklub HAK. Na Hrvaškem so za območje Kvarnerja izdali rdeče vremensko opozorilo, pri nas pa je v veljavi opozorilo oranžne stopnje.
Spletno uredništvo




































