Poslanka SDS Anje Bah Žibert je na četrtkovi novinarski konferenci spregovorila o zahtevi za sklic izredne seje Državnega zbora Republike Slovenije in predlogu priporočila vladi v zvezi z učinkovitostjo obravnave romske problematike, kar so v parlamentarno proceduro danes vložili poslanci in poslanke SDS s sopodpisi poslancev NSi, poslanca SD Predraga Bakovića, poslanke Mojce Šetinc Pašek in 27 poslancev Gibanja Svoboda.

Vse več je dogodkov in incidentov, v katerih so udeleženi pripadniki romske skupnosti. “Priznati si moramo, da smo prišli do roba oz. lahko rečemo tudi čez rob. /…/ Ne govorimo o vseh Romih, največji problem predstavljajo skupine Romov v jugovzhodni Sloveniji ,” je poudarila poslanka Bah Žibert.

Podpisniki predmetnega priporočila menijo, da učinkovitih in ustreznih ukrepov za reševanje romske problematike ni. Ni ustreznih predlogov sprememb zakonodaje niti ukrepov, ki bi jih na podlagi že veljavne zakonodaje lahko izvajali. Nasprotno, problemi se kopičijo in ne rešujejo. Varnostne razmere se slabšajo. Prihaja do vedno več incidentov z nasiljem, v katerih so napadeni in poškodovani tako državljanke in državljani Republike Slovenije kot tudi uradne osebe, policisti, uslužbenci centrov za socialno delo.  “Strinjamo se s tistimi, ki ugotavljajo, da se učinki izvajanja romske socialne politike in zloraba te pomoči, kažejo v odmaknjenosti od sožitja z ostalim prebivalstvom. Priča smo nasilju, grožnjam, neobvladljivi aroganci do vsake oblike avtoritete in nadvlade nad ljudmi v določenem okolju,” je opozorila Anja Bah Žibert.

Župani enajstih občin z območij Dolenjske, Bele krajine in Posavja so 10. avgusta 2023 s podpisi volivk in volivcev v zakonodajno proceduro vložili predloge zakonov, s katerimi bi se reševala romska problematika, a predlagane zakonske rešitve v državnem zboru niso bili sprejete. Vlada Republike Slovenije sklepov sprejetih na Odboru za delo, družino, socialne zadeve in invalide oktobra 2023 vse do danes ni upoštevala oziroma ni pripravila zakonodajnih sprememb na tem področju ter okrepila storitev centrov za socialno delo.

Resnosti romske problematike se zavedajo tudi v Poslanski skupini Socialnih demokratov, saj so 1. avgusta 2024 na Vlado Republike Slovenije naslovili pobudo v zvezi z neustreznim upravljanjem romske problematike. Tudi v Poslanski skupini Nove Slovenije – Krščanski demokrati so junija zahtevali sklic nujne seje Odbora za izobraževanje, znanost, šport in mladino ter Odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo zaradi neučinkovite obravnave nasilja mladoletnikov. Prav tako so v zakonodajni postopek vložili predloge zakonov, s katerimi bi se reševala romska problematika.

Na podlagi številnih predlogov, dobrih rešitev ki so jih obravnavali pristojni parlamentarni odbori, predlogov županov oz. lokalnih skupnosti ter na podlagi pozivov stroke, podpisnice in podpisniki zahteve za sklic izredne seje Državnega zbora Republike Slovenije predlagajo, da Državni zbor Republike Slovenije odloča o sprejetju naslednjega predloga priporočila:

P R I P O R O Č I L O 

Vladi Republike Slovenije v zvezi z učinkovitostjo obravnave romske problematike 

1.          Državni zbor Republike Slovenije poziva Vlado Republike Slovenije, da v roku treh mesecev pripravi sistemske rešitve in ukrepe, tako da omogoči:

–   vzpostavitev oziroma zagotovitev ustrezne varnosti državljank in državljanov ter njihovega premoženja in uradnih oseb pri izvajanju postopkov v romskih naseljih. Pri tem naj se omogoči povečanje pooblastil Policije v primerih skupinskega nasilja in okrepi prisotnost Policije v okoljih, kjer se zazna večje število nasilnih incidentov in groženj;

–   krepitev storitve centrov za socialno delo za podporo družinam ter na centrih za socialno delo v občinah, kjer biva romska skupnost zagotovi dodaten kader ter ustrezno strokovno podporo socialnim delavcem;

–   vzpostavitev oziroma zagotovitev ustrezne varnosti uradnih oseb pri izvajanju postopkov v uradnih ustanovah;

–   vzpostavitev učinkovitega izvrševanja pravnomočno izrečenih kazni v primeru izvajanja prekrškov in kaznivih dejanj tako, da bi bilo to dopuščeno tudi na socialne transferje;

–   vzpostavitev ustrezne zakonodaje na področju predšolske in šolske vzgoje tako, da bi v največji možni meri zaščitila pravice otrok do izobraževanja;

–   vzpostavitev učinkovitega sistema, ki bo starše oziroma zakonite zastopnike in skrbnike v primeru neizpolnjevanja tako predšolskih kot osnovnošolskih obveznosti ter njihovega nesodelovanja s strokovnimi službami v vzgojno-izobraževalnem procesu ustrezno sankcioniral zaradi neizpolnjevanja teh obveznosti, tako da se v največji možni meri zaščiti pravica otrok do izobraževanja;

–   vzpostavitev učinkovitega sistema, ki bo v največji meri preprečeval medvrstniško nasilje v šolah, pri čemer bo v primeru nasilja mladoletnikov in odklonskega vedenja učencev možen umik nasilnega učenca iz razreda in začasno vključitev v poseben vzgojni program.

2. Državni zbor Republike Slovenije poziva Vlado Republike Slovenije, da zaradi neustreznega in neučinkovitega reševanja romske problematike v 7 dneh skliče strateški vrh parlamentarnih strank, Državnega sveta Republike Slovenije, lokalnih skupnosti, pristojnih ministrstev, Urada za narodnosti in predstavnikov Romov na temo reševanja romske problematike, ki postaja neobvladljiva.

Spletno uredništvo
Vir: SDS