Poslanska skupina SDS vložila zahtevo za sklic izredne seje državnega zbora

V luči odprave neupravičenih privilegijev v pokojninskem sistemu je poslanska skupina SDS, skladno z 58. členom Poslovnika Državnega zbora, vložila zahtevo za sklic izredne seje Državnega zbora Republike Slovenije.

Na tej izredni seji želijo obravnavati dva ključna zakonodajna predloga, ki bosta naslovila nepravilnosti in nepravičnosti v obstoječem sistemu.

Na dnevnem redu izredne seje sta predlagana dva zakona:

  • Predlog zakona o prenehanju veljavnosti Zakona o izjemnem priznanju in odmeri starostne pokojnine osebam, ki imajo posebne zasluge (ZPVZIPO), EPA 2097-IX.
  • Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2O), EPA 2117-IX.

Zakon ZIPO, ki izhaja iz leta 1974, omogoča podeljevanje posebnih pokojnin brez jasnih in transparentnih meril. Računsko sodišče je že leta 2010 opozorilo na številne nepravilnosti, vključno s samovoljnimi in netransparentnimi postopki ter celo nezakonitimi izplačili. Navkljub tem opozorilom, zakon ni bil nikoli sistemsko odpravljen.

Rezultati nedavnega zakonodajnega referenduma, kjer je 92,56 % volivcev zavrnilo širjenje privilegijev s Zakonom o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti (ZDPIDU), jasno kažejo, da državljani želijo konec posebnih pokojninskih statusov, ki niso utemeljeni na dejanskih prispevkih v pokojninsko blagajno.

Koalicija je že sprožila postopek za obravnavo sprememb ZPIZ-2, kar odpira priložnost za obravnavo obeh predlogov zakonov na isti izredni seji. To bo omogočilo celovito razpravo o prihodnosti pokojninskega sistema v Sloveniji, s ciljem odprave neupravičenih privilegijev in vzpostavitve pravičnega in vzdržnega sistema za vse državljane.

Poslanska skupina SDS verjame, da je čas za resne spremembe v pokojninskem sistemu, ki bodo zagotovile transparentnost, pravičnost in vzdržnost. Z obravnavo obeh zakonov na izredni seji se odpira priložnost za pomemben korak v tej smeri.

Spletno uredništvo