Ponudniki spornega kebaba tudi na Gorenjskem

vir:pixabay.com

S Poljske je prišlo 12 ton spornega kebaba, v Sloveniji smo ga pojedli kar 4 tone. V naši državi ga je prodajalo 38 ponudnikov v 23 krajih.

Od skupaj 12 ton ga je šlo šest ton na Hrvaško in Madžarsko ter dobrih pet ton k nam. Tega kebaba niti niso več preverjali, saj so že prej potrdili, da je okužen s salmonelo, so poročali na portalu 24ur.

Meso je bilo na trgu vse od decembra pa do umika februarja, od tega smo pojedli štiri tone, dobro tono kebaba pa so nato vrnili nazaj v skladišče k distributerju in čaka na uničenje.

Na objavljenem seznamu so se na Gorenjskem znašli trije ponudniki – Okrepčevalnica Pinki in Nebotičnik Kebab v Kranju ter Top-H v Radovljici.

Seznam ponudnikov spornega kebaba 

Po besedah direktorice Andreje Bizjak, direktorica Inšpekcije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin na Upravi RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR), so vsi ti ponudniki sedaj »čisti«.

Privoščili ste si kebab – kaj to pomeni?

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) pravijo, da če je takšno meso dobro prekuhano ali prepečeno, se salmonela uniči. Če pa okuženo meso pride v stik z drugo hrano, recimo na okuženi deski potem režete zelenjavo, se salmonela lahko prenese na druga živila.

Nosilci živilske dejavnosti so zato odgovorni za to, kar prodajajo in vsi, ki kupujejo v tujini, so dolžni preverjati sledljivost in dobavitelje. A so ob nadzoru inšpektorji ugotovili pomanjkljivosti tudi pri sledljivosti.