V zadnjih letih je obisk slovenskih gora v porastu, kar pa žal prinaša tudi povečanje števila gorskih nesreč. Podatki kažejo, da se je število nesreč v zadnjem desetletju močno povečalo, saj so v zadnjih štirih letih zabeležili več kot 600 primerov. Gorska reševalna služba Slovenije (GRZS) je razkrila, da so med najpogostejšimi vzroki za klice na pomoč zdrsi, nepoznavanje terena, telesna nepripravljenost in neustrezna oprema.

Gorski reševalci se pogosto soočajo z nesrečami, ki so posledica slabe pripravljenosti pohodnikov. Nepoznavanje terena je eden izmed glavnih razlogov, zakaj ljudje v gorah potrebujejo pomoč. Mnogi obiskovalci podcenjujejo zahtevnost poti ali pa se podajo na neoznačene steze brez ustreznega zemljevida ali navigacijskih naprav.

Zaradi pomanjkanja izkušenj ali napačne ocene terena se pohodniki pogosto znajdejo v težavah. Neoznačene poti, nenadna sprememba vremena ali nepričakovane ovire lahko povzročijo, da se pohodniki izgubijo ali poškodujejo.

“Pogosto opažamo, da pohodniki niso dovolj pripravljeni na izzive, ki jih prinaša gora. Nepoznavanje terena vodi v številne nepotrebne nesreče,” so pojasnili na GRZS.

Telesna nepripravljenost je še en pogost vzrok za nesreče v gorah. Mnogi obiskovalci se podajo na zahtevne poti brez ustrezne fizične kondicije, kar lahko privede do izčrpanosti ali poškodb. Poleg tega je neustrezna oprema velik problem, saj mnogi pohodniki ne nosijo primernih oblačil, obutve ali zaščitne opreme.

Preprečevanje nesreč: Nasveti za varno pohodništvo

  • Spoznajte teren: Pred odhodom se dobro pripravite, preučite pot in preverite vremensko napoved.
  • Pravilna oprema: Zagotovite si ustrezno pohodniško opremo, vključno z oblačili, obutvijo in zaščitno opremo.
  • Fizična pripravljenost: Poskrbite, da ste v dobri fizični kondiciji za izbrano pot.
  • Varna navigacija: Uporabite navigacijske pripomočke in se držite označenih poti.

Slovenska gorska reševalna služba se zavzema za ozaveščanje javnosti o pomenu varne priprave na pohodništvo. Z izvajanjem delavnic, kampanj in izobraževanj želijo zmanjšati število nesreč in izboljšati varnost v gorah.

Spletno uredništvo