O nesrečah v gorah smo poročali že v sobotnem članku, prav tako o opozorilih in previdnostnih ukrepih, ki veljajo za smučišča.
Gorenjski policisti so preko vikenda sicer obravnavali dve nesreči na smučiščih. V petek je smučar sam padel na strmini, deskar pa je včeraj na območju smučišča padel med izvedbo skoka v snežnem parku. Oba sta se pri padcih telesno poškodovala.
Še policist je bil presenečen, ko je videl rezultat
Zaradi zasedenosti smučišč, so kranjskogorski policisti preko vikenda, poleg nadzora izvajali tudi preventivne aktivnosti. V okviru rednega dela so v petek na smučišču obravnavali dve osebi, ki sta bili močno pod vplivom alkohola.
Policist je nezanesljiva ravnanja pri obeh zaznal, ko sta se še pripravljala, da bosta smučala po zahtevni smučarski progi. V postopku jima je zato razložil pravila varnega smučanja in uporabe smučišča, v okviru preventive pa sta oba opravila tudi preizkus alkoholiziranosti, ki je pri enem pokazal rezultat 0.97, pri drugem pa celo 1.15 mg/l alkohola. Z nadzorniki smučišča so oba varno pospremili v dolino.
Kdaj oz. komu smučanje ni dovoljeno?
“Smučar, druga oseba in oseba pri upravljavcu smučišča na smučišču ne sme smučati ali izvajati drugih športnih aktivnosti in dejavnosti, če je pod vplivom alkohola, prepovedanih drog, psihoaktivnih zdravil ali drugih psihoaktivnih snovi. Pri izvajanju smučanja ali drugih športnih aktivnosti in dejavnosti na smučišču velja, da je oseba pod vplivom alkohola, če ima v organizmu več kot 0,50 grama alkohola na kilogram krvi ali več kot 0,24 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka. Postopek preverjanja psihofizičnega stanja poteka na način, določen s predpisi, ki urejajo pravila v cestnem prometu.” so razložili na PU Kranj.
Postopek, ko je prisotnost alkohola in drugih substanc pri udeležencih na smučišču ugotovljena
Ko policist ugotovi, da ima oseba na smučišču pri izvajanju smučanja ali drugih športnih aktivnostih in dejavnosti v organizmu več alkohola, kot je dovoljeno, ali prisotnost prepovedanih drog, psihoaktivnih zdravil ali drugih psihoaktivnih snovi ali ko ta oseba
odkloni sodelovanje pri preverjanju takih snovi v organizmu, mu policist prepove nadaljnje smučanje in odvzame smučarsko vozovnico za isti dan brez povračila stroškov nakupa smučarske vozovnice ter prepove nadaljnje športne aktivnosti in dejavnosti na smučišču.
Policist o tem obvesti upravljavca smučišča, ki mora preklicati vozovnico in onemogočiti nakup nove vozovnice za isti dan ter osebi omogočiti vrnitev do vstopa na smučišče, če odvzeta vozovnica to omogoča.
Za prekršek se posameznik kaznuje z globo od 400 do 800 evrov.