Že kar nekaj časa je od takrat, ko sta dr. Mrevlje in dr. Noč pridobila cene žilnih opornic, ki so jih plačevali v Nemčiji in na Poljskem. S tem sta razkrila, da druge države enake žilne opornice kupujejo po tri do štirikrat nižji ceni, kot UKC Ljubljana. Kljub temu nobena vlada do sedaj še ni storila koraka naprej v boju proti korupciji v zdravstvu. Očitno pa se bodo stvari kmalu spremenile.
Danes je bi na novinarski konferenci predstavljen nov Zakon o javnem naročanju na področju nabav v zdravstvu. Na novinarski konferenci so sodelovali poslanci in poslanke poslanskih skupin SDS, NSi in SNS. Poslansko skupino SDS je zastopala poslanka mag. Karmen Furman, poslansko skupino NSi Andrej Černigoj in SNS Zmago Jelinčič Plemeniti. Svoj pogled na ta problem je predstavil tudi kardiolog dr. Blaž Mrevlje. Njihova končna ugotovitev je bila, da bodo spremembe tega zakona omogočile znižanje cen medicinskih pripomočkov in medicinske opreme.
Kot je uvodoma povedala poslanka SDS, slovensko zdravstvo že od same osamosvojitve naprej pretresajo afere v zvezi z nabavo medicinske opreme in materiala, a kljub številnim aferam do sedaj ni bilo interesa ali politične volje, da se to področje uredi. Te ni bilo kljub ugotovitvam dveh preiskovalnih komisij, ki so bile do sedaj ustanovljene v Državnem zboru. Tako tiste, ki jo je vodila nekdanja poslanka Jelka Godec in je preiskovala področje in ozadja pri nakupu žilnih opornic, kot preiskovalne komisije na področju nabav in upravljanja z medicinsko opremo in zdravstvenim materialom, ki še vedno deluje pod vodstvom Karmen Furman. Pri tem je izpostavila šokanten primer, ko so ugotovili, da so v neki slovenski bolnišnici preplačali kolčne opornice za 75 odstotkov, v primerjavi z najnižjo ceno, ki jo je plačala druga slovenska bolnišnica.
“Kot temeljno spremembo zakona predlagamo regulacijo cen medicinskih pripomočkov in medicinske opreme s sistemom referenčnih cen. Menimo namreč, da bi se z uvedbo sistema evropsko primerljivih cen preprečilo, da bi se tudi v prihodnje ponavljala dolgoletna praksa slovenskih bolnišnic, in sicer da bi se enak material istega proizvajalca pri nas prodajal po bistveno višjih cenah kot v drugih primerljivih evropskih državah, kakor tudi, da bi se cene enakega materiala med slovenskimi bolnišnicami še naprej bistveno razlikovale,” je povedala poslanka Furman.
Predlog zakona je že dobil soglasno podporo s strani Državnega sveta, ki je predlog obravnaval na včerajšnji seji Komisije za državno ureditev, kakor tudi podpore stroke.
“Vesel sem, da se je stvar toliko premaknila, da imamo danes predlog zakona, ki vsebuje prvo in glavno točno, to so referenčne cene, s čim skušamo zajeziti korupcijo in organiziran kriminal v zdravstvu. Osebno predlog zakon podpiram. Glede na odzive opozicije predvidevam, da pri obravnavi in potrjevanju tega zakona ne bi smelo biti težav.” , je na vovinarski konferenci povedal dr. Mrevlje.
Da so spremembe zakona v tej smeri nujne, so pokazale ugotovitve dveh preiskovalnih komisij, ki sta preiskovali nabavo medicinske opreme. Zakon za znižanje cen pri nabavi medicinske opreme že ima podporo koalicije in stranke SNS. Je za ta ukrep tudi opozicija, ali pa si za naše zdravstvo še naprej želijo preplačane opreme?