Joc Pečečnik v Tarči: »Javno prosim gospoda Mesca, če neha s to retoriko, ker meni se že res kar dviguje!«

Joc Pečečnik v Tarči, vir: SBC

V četrtkovi oddaji Tarča je potekala vroča in burna debata o načinih financiranja obnove Slovenije po uničujočih poplavah, ki so prizadele številna območja države. Ena izmed osrednjih tem je bila uvedba novega davka za financiranje obnove in kako bo država porabila zbrana sredstva.

Joc Pečečnik, predsednik SBC – Kluba slovenskih podjetnikov, je izrazil stališče glede predlagane prisilne solidarnosti. Dal tudi jasno sporočilo o svojem nasprotovanju novemu davku za obnovo Slovenije, ki naj bi ga plačevali državljani na podlagi svojih dohodkov. Izrazil je zaskrbljenost, da bo to obremenitev prizadela podjetnike in druge državljane, ki so že prispevali s prostovoljnim delom in donacijami za pomoč poplavljencem.

»Ne podpiramo pa tega, da to počne na način, da uničujejo vse ostalo, predvsem nas podjetnike, to res ni solidarnost, ki jo tokrat uporabljajo to besedo. Naši člani so takoj priskočili v prvih urah na pomoč, ampak tega ne obešamo na velik zvon. Bili smo tiho in pomagali s srcem. Sedaj smo za nagrado dobili nov davek, tako da bo to veliko ljudi odvrnilo k prostovoljni pomoči. Mislim, da ni prav, da ujma vzpostavlja neko črno belo situacijo, tukaj mislim na to, da ne morejo vsi dobiti vse na novo in zastonj. Tistim, ki res ne morejo, naj se jim pomaga, drugače naj pa bi vsi sodelovali pri tem, saj bodo marsikateri iz starih hiš dobili nove, naj da država kredite in delno pomoč, ne pa vsem vse na novo in zastonj iz pobiranja davkov nam.«

Posnetek zaslona 2023-09-08 131222.pngPečečnik oster do Mesca

V oddaji Tarča je Joc Pečečnik izrazil ostro mnenje glede predlagane prisilne solidarnosti za financiranje obnove po poplavah.

»Bi pa javno še prosil gospoda Mesca, če neha s to retoriko, ker meni se že res kar dviguje. Mi nismo proti solidarnosti, mi smo vsi veliko pomagali, žal to nismo na velike zvonove obešal. Za primer, jaz sem samo v prvih urah za 100.000 evrov vode poslal vsem, ki so bili brez, pa niti nočem svoj EPP tukaj delat, ampak mi smo za solidarnost, ne maramo pa, da nam postavljate davke za denar, ki ni potreben in to je edino za kar se borimo. Se pravi vi obdavčujete podjetnike na zalogo, medtem ko druge države Hrvaška, Avstrija zelo konkretno, trenutno rahljajo zaradi izredno slabih gospodarskih razmer v Evropi.«

V oddaji je bilo torej slišali, da denarja v proračunu zagotovo ne bo veliko, precej bo treba dati za poplave. Voditeljica Erika Žnidaršič je predsednika SBC tudi vprašala, ali se mu zdi realno, da bi lahko ta vlada še uresničila cilje oziroma kaj pričakuje?

»Niti nimam kakšnega mnenja. Jaz mislim, da ne veliko veliko. Mislim, da je Slovenija. V Sloveniji je obnova po ujmah najbolj pomembna in nujna. To se vsi zavedamo. Vendar to ni edini projekt, ki je nujen. So še ostali projekti, ki bodo v bodoče neposredno povezani z odplačevanjem dolgov, Poglejte, razumem da je v vladi veliko dela, ampak ali komu ni jasno, da bo v Sloveniji zaradi zaviranja zdravstvene reforme umrlo bistveno več državljanov kot v ujmi? Meni se to ne zdi prav. Vsaj digitalizacijo bi lahko naredili, ta ne bi stala veliko, da se vidi in dobi pregled dela kdo kaj dela in koliko je stroškov v zdravstvu. Minister Bešič je vse zelo dobro pripravil, po vzoru najboljših držav in kaj je dobil, za zahvalo, odpoved. Tako, da zdaj lahko gospod Brecelj kraljuje, kje so zdaj njegove ostre besede, naj gre on za ministra, ko je bil tako pameten in ne obrnil v hrbet bivšemu ministru in stanovskemu kolegu. To ni nič osebnega proti gospodu Breclju, ampak nam državljanom je to zelo pomembno, da se to uredi, saj državljani plačujemo servis, ki ga ne dobimo. Dobimo čakalne vrste in če ukinete in izločite še tako osovražene zasebne izvajalce iz javnega sistema in javnega servisa, ki so mimogrede bistveno bolj učinkoviti.«

Posnetek zaslona 2023-09-08 131519.png

Spletno uredništvo
Vir: Klub slovenskih podjetnikov SBC