Včeraj popoldne so gorenjski kriminalisti prejeli nov primer spletne goljufije, kjer so neznanci uspeli preslepiti zaposlene v lokalnem podjetju na Gorenjskem. S pretvezo bančnih tehničnih posegov so storilci podjetju poslali lažno elektronsko pošto, ki je vključevala povezavo na zlonamerno spletno stran, ter nato sledili s telefonskim klicem. Predstavili so se kot bančni uslužbenci in uspešno prepričali osebje podjetja, da je prišlo do premikov sredstev. Na ta način so si prilastili več sto tisoč evrov.
Neznanci so se izkazali za izredno prepričljive, saj so z lažnim prikazovanjem in prikrivanjem dejanskih okoliščin uspeli pridobiti zaupanje zaposlenih. Pošiljali so elektronska sporočila z navodili za izvedbo tehničnih posegov na bančnem računu in nato poklicali, da bi potrdili svojo lažno identiteto. Tako so pridobili dostop do bančnih podatkov podjetja.
»Spletni napadalci pogosto uporabljajo sofisticirane metode, da bi zavajali žrtve in pridobili njihovo zaupanje,« so pojasnili na PU Kranj.
Preiskava in svetovanje policije
Policija še vedno preiskuje vse okoliščine dogodka in obvešča pristojno državno tožilstvo o napredku. Poleg tega kranjskogorski policisti obravnavajo še en podoben primer, kjer je bil posameznik oškodovan za več deset tisoč evrov. Storilec je uspel vstopiti v njegovo spletno banko in izvesti nakupe kriptovalut, s čimer je povzročil nadaljnje finančne izgube.
Policija prebivalcem svetuje, naj v primeru goljufije zberejo vso razpoložljivo dokumentacijo, vključno z elektronskimi sporočili, podatki o transakcijah, mobilnimi številkami in IP naslovi. Žrtve naj čim prej obvestijo tako banko kot policijo.
Spletne goljufije postajajo vse pogostejše, k čemur prispeva tudi povečana uporaba digitalnih storitev. Policija opozarja na nevarnost klicev lažnih bankirjev, zavajajočih elektronskih sporočil in vdorov v spletne banke. Internet ponuja številne priložnosti za kriminalce, ki z zvijačami in obljubami izkoriščajo posameznike.
»Spletni kriminalci so izredno inovativni, kar otežuje njihovo odkrivanje. Pomembno je, da ostanemo previdni in skeptični do nenavadnih zahtev,« so še dodali na PU Kranj.
Zaščitite se pred goljufi
- Redno preverjajte varnostne nastavitve svojih spletnih računov.
- Bodite pozorni na sumljiva elektronska sporočila in klice.
- Ne delite osebnih ali finančnih podatkov z neznanci.
- V primeru suma na goljufijo takoj obvestite banko in policijo.
Da bi se izognili podobnim situacijam, je pomembno biti pozoren na vsak nenavaden stik ali zahtevo, ki vključuje vaše osebne ali finančne podatke.
Spletno uredništvo