Vlada Republike Slovenije je končala tri tedne trajajoči postopek priznavanja Palestine.

Po napovedih njenega predsednika dr. Roberta Goloba in zunanje ministrice Tanje Fajon bo sklep o priznanju Palestine kot suverene in neodvisne države poslala v državni zbor. Slovenska demokratska stranka je proti priznanju Palestine.

»Bolje bi bilo, da bi slovenska vlada sledila razumnemu zadržku velike večine vlad v Evropski uniji, ki Palestine brezpogojno ne morejo podpreti. Dobro vemo, kdo vodi Palestino, in jasno je, da se z nameravanim priznanjem vlada Roberta Goloba postavlja na napačno stran zgodovine,« je za Delo povedal evropski poslanec Milan Zver, ki je v kampanji omenjal možnost interpelacije celotne vlade, če bo priznala Palestino. »O tej moji ideji se na stranki še nismo pogovarjali,« je za časnik Delo povedal evropski poslanec dr. Zver.

Vlada je po 105. redni seji zapisala:

Vlada je sprejela predlog sklepa o priznanju neodvisnosti in suverenosti Palestine in ga pošilja v Državni zbor. Vlada Republike Slovenije je postopek za priznanje neodvisne države Palestine začela 9. maja 2024, s čimer se je po desetih letih v Evropi sprožil nov val priznanj Palestine. S tem je bil poslan močan signal tudi drugim državam, da po zgledu Norveške, Španije, Irske in Slovenije ter drugih držav, ki so Palestino že priznale, to storijo tudi same. Postopek priznanja neodvisne Palestine sovpada s prizadevanji Slovenije za premirje v Gazi, izpustitev talcev ter nadaljnje reforme in opolnomočene palestinske oblasti. Potrjuje vlogo Slovenije v VS OZN kot promotorke miru in varnosti ter dolgoletno stališče Slovenije, da je trajno rešitev konflikta na Bližnjem vzhodu mogoče doseči le z rešitvijo dveh držav. Obstaja široko mednarodno soglasje, med drugim v ZDA, EU, na Kitajskem ter v arabskih, afriških, azijskih in latinskoameriških državah, da je rešitev dveh držav edina rešitev, ki bo Izraelcem in Palestincem zagotovila trajen mir in stabilnost.

 

Spletno uredništvo