Včeraj je bilo prvo soočenje, kjer sta svoja stališča soočila predsednik Vlade RS in predsednik SDS Janez Janša in predsednik Gibanja svoboda dr. Robert Golob. Poleg Janše in Goloba sta se soočenja udeležila tudi minister za obrambo RS in predsednik stranke NSi Matej Tonin ter predsednica SD Tanja Fajon.
Na soočenju so se dotaknili vprašanja glede podražitev, s katerimi se soočamo tako v Sloveniji, kakor tudi na evropskem in svetovnem trgu. Janez Janša je ob tem povedal, da je res, da so podražitve že udarile v letošnjem letu, vendar se vlada pod vodstvom SDS trudi te udarce podražitev ublažiti.
»Statistika kaže, da smo imeli marca več kot 1 % deflacijo, kar pomeni, da se skupna košarica ni podražila,« je dejal Janša. Dodal je, da je res, da se je podražila hrana, vendar se je na drugi strani pocenila elektrika, in sicer kar za 39 %. »Torej, če je nekaj cenejše in nekaj dražje še gre. Problem se pojavi, ko se vse draži, » je dejal predsednik SDS.
Ob tem se je dotaknil situacije tudi v Ukrajini in dejal, da je skrb upravičena zaradi vojne v Ukrajini in zaradi vsega tega, kar se dogaja na trgu energentov. Kot je povedal, vlada spreminja formulo za izračun električne energije, ker smo del skupnega trga Evropske unije, tako da plin ne bo več glavni dejavnik, ki določa cene elektrike. To se bo po njegovih besedah spremenilo že do poletja, zagotovo pa vlada dela tudi na tem, da zagotovijo druge energetske vire od nafte do plina, kar bo posledično tudi vplivalo na stabilizacijo cen energentov.
Vlada pod vodstvom SDS nenehno išče rešitve za nadomestne vire energentov. Med drugim so se dogovorili s Hrvaško za dodatne kapacitete njihovega termina za utekočinjanje plina, kar seveda mediji niso poročali. Minister za zunanje zadeve dr. Anže Logar je bil na obisku v Alžiriji, od koder bomo od 1. januarja prihodnje leto dobili dodatne količine plinov. Z Italijo že poteka dogovor glede transporta in je v končni fazi.
»Pripravljamo se za naslednjo leto. Tudi cene na črpalkah so regulirane in ne rastejo. Ne rastejo niti cene dizla niti cene bencina. Če bo potrebno, bomo ta ukrep še podaljšali. Niti za en dan nismo sprostili zalog, ki jih imamo. Vse imamo pod kontrolo,« je končal Janša.
Po mnenju predsednika SDS bo v primeru, če se bodo cene energentov stabilizirale, dejavnik, ki dviguje cene hrane, ne bo več prisoten in se bo trg deloma stabiliziral. Dodal je še, da bo še vedno čutiti vpliv vojne v Ukrajini.
»Ukrajina je žitnica Evrope. Glede na to, da imamo skupno evropsko politiko in da Evropa proizvaja 80 % hrane sama, se pravi Evropska unija, to ni tako usodna grožnja. Bolj usodna je za Afriko, ki je bolj odvisna od žitaric iz Ukrajine in Rusije. Ampak tudi za ta del, kjer smo odvisni od drugih, iščemo rešitve in tudi Slovenija sama išče rešitve.«
Po njegovem mnenju moramo povečati površino zemlje, na kateri bomo sami pridelali hrano, ker ne vemo, kaj se še lahko zgodi. Predsednik SDS je poudaril, da je tisto, kar pridelaš doma, čim bližje domu, vedno na voljo.
»Vemo, kako so se trgale preskrbovalne verige v času epidemije. Slovenija dela na tem, zato smo zagotovili dodatnih 300 milijonov evrov za pomoč slovenskemu kmetijstvu, da bomo tudi v oskrbi s hrano samozadostni,« je še dejal Janša ob koncu.