V izrednem preobratu je bil 8. maja 2025 izbran 69-letni ameriški kardinal Robert Francis Prevost za 267. papeža Katoliške cerkve. Svoje novo papeško ime je izbral kot Leon XIV. Ta zgodovinska izvolitev, ki je potekala drugi dan konklava v četrtem krogu glasovanja, je potekala v Vatikanu in je hitro pritegnila pozornost svetovne javnosti.
Robert Francis Prevost, rojen v Čikagu staršem ekvadorskega in francoskega rodu, je postal prvi ameriški papež in drugi neevropski papež po Frančišku. Njegova izvolitev je bila še hitrejša od izvolitve Frančiška, ki je bil izbran šele v petem krogu leta 2013. Prevost je znan po svojem delu v Peruju, kjer je med letoma 2015 in 2023 služil kot škof, preden ga je papež Frančišek imenoval za vodjo vatikanskega urada za izbiro novih škofov.
Na balkonu bazilike svetega Petra je kardinal protodiakon Dominique Mamberti razglasil veselo novico z besedami: “Annuntio vobis gaudium magnum … habemus papam!” (Oznanjam vam veliko veselje … imamo papeža!). Papež Leon XIV. se je nato pojavil pred zbrano množico na Trgu svetega Petra, kjer je podelil apostolski blagoslov in izrekel prve besede: “Mir z vsemi vami.” Njegov nagovor je bil prežet s sporočilom miru in pozivom k gradnji mostov med ljudmi, kar je izpostavil kot ključno nalogo svojega pontifikata.
Prevost je leta 1955 rojen v Čikagu, diplomiral iz matematike in nato nadaljeval izobraževanje v bogoslovju in kanonskem pravu. Po duhovniškem posvečenju se je pridružil avguštinskim misijonom v Peruju, kjer je svoje znanje delil kot učitelj kanonskega prava. Njegova kariera se je nadaljevala z imenovanji na pomembne položaje v Cerkvi, vključno z imenovanjem za kardinala leta 2023.
Izvolitev Leona XIV. je po mnenju kardinala Giuseppeja Versaldija iz vatikanskega tiskovnega urada “jasno znamenje enotnosti Cerkve”. Dejstvo, da je bil izvoljen že po štirih glasovanjih, kaže na soglasje med kardinali, od katerih jih je večina imenoval Frančišek. Izvolitev je pospremilo zvonjenje zvonov po vsem svetu, vključno s Slovenijo.
Glede na to, da je kar 80 odstotkov kardinalov imenoval Frančišek, ni presenetljivo, da je bil izbran Prevost, ki deli podobne vrednote, kot so skrb za okolje, pomoč revnim in prebežnikom. Novi papež je v svojem nagovoru poudaril pomembnost miru, ljubezni in gradnje mostov, kar je bila tudi ena od glavnih tem Frančiškovega pontifikata.
Izvolitev papeža Leona XIV. je povzročila val čestitk iz celega sveta. Evropska komisija, Svet in številni voditelji držav, vključno z nemškim kanclerjem Friedrichom Merzom, francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom ter ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim, so izrazili svoje upanje, da bo novi pontifikat prinesel mir in enotnost. Čestitke so prišle tudi iz Rusije, kjer je predsednik Vladimir Putin izrazil željo po nadaljevanju konstruktivnega dialoga.
Izbira imena Leon XIV. ima simboličen pomen. Papež Leon XIII., ki je umrl leta 1903, je bil znan po svojem ukvarjanju s socialnimi vprašanji. Novi papež upa, da bo njegov pontifikat prav tako prinesel pomembne spremembe in rešitve za sodobne izzive.
Pred novoizvoljenim papežem je naloga voditi Cerkev skozi številne izzive, ki jih prinaša sodobna družba. Slovenski škofje so izrazili svojo podporo in molitve za uspeh njegovega poslanstva. Novi poglavar Cerkve je že pokazal, da bo njegov pontifikat zaznamovan z iskanjem miru in gradnjo mostov, ki so v današnjem svetu nujno potrebni.
Spletno uredništvo