Nemška podjetja za MWh električne energije v povprečju plačujejo 130 evrov, medtem, ko slovenska podjetja plačujejo neprimerljivo višjo ceno, in sicer tudi vse do 300 evrov za MWh. Glede na to, da imajo podjetja v drugih evropskih državah cene električne energije zamejene oziroma regulirane pa se konkurenčnost našega gospodarstva posledično hitro poslabšuje.

 

Poslanec Andrej Kosi je na vlado naslovil pisno poslansko vprašanje v zvezi z visokimi cenami električne energije, ki dušijo gospodarstvo in velika podjetja.

Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.

Slovensko gospodarstvo, še posebej velika podjetja, se soočajo s težavami zaradi visokih cen električne energije. Nemška podjetja za MWh električne energije v povprečju plačujejo 130 evrov, medtem, ko slovenska podjetja plačujejo neprimerljivo višjo ceno, in sicer tudi vse do 300 evrov za MWh. Glede na to, da imajo podjetja v drugih evropskih državah cene električne energije zamejene oziroma regulirane pa se konkurenčnost našega gospodarstva posledično hitro poslabšuje.

Gospodarstvo oziroma gospodarstveniki zato Vlado Republike Slovenije pozivajo naj zamrzne oziroma regulira cene električne energije na 130 evrov za MWh in s tem sledi zgledu Nemčije, ki je ceno za MWh električne energije zamrznila tudi za velike porabnike. Z zamrznitvijo cene na 130 evrov za MWh bi se za velika podjetja položaj bistveno izboljšal. Velika podjetja pa tudi bistveno prispevajo k položaju Slovenije, saj zaposlujejo kar tretjino vseh zaposlenih, ustvarijo več kot polovico čistih prihodkov in kar 44 odstotkov dodane vrednosti v državi.

Glede na navedeno Vlado Republike Slovenije sprašujem naslednje:

1.     Ali bo Vlada Republike Slovenije prisluhnila pozivom gospodarstva in ceno električne energije za gospodarstvo oziroma velika podjetja zamrznila oziroma regulirala na 130 evrov za MWh?

 

Spletno uredništvo, M.V.

Vir: sds.si