V Sloveniji so v manjši reji v občini Pesnica potrdili pojav zelo kužne atipične kokošje kuge. Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je že sprejela nujne ukrepe za zajezitev širjenja bolezni. Rejci perutnine in ptic v ujetništvu so pozvani k strogi previdnosti pri upoštevanju biovarnostnih ukrepov.
Državno središče za nadzor bolezni je določilo območja z omejitvami, ki med drugim vključujejo občine Pesnica, Šentilj, Kungota, Lenart, Maribor, Sveta Ana in Sveti Jurij v Slovenskih goricah. Rejce opozarjajo na nujnost izvajanja zaščitnih ukrepov, vključno s cepljenjem, ter na takojšnje obveščanje veterinarjev ob pojavu simptomov, kot so zmanjšana poraba krme, nenavadno obnašanje ali nenavaden pogin ptic.
Atipična kokošja kuga, nalezljiva virusna bolezen, se širi s stikom z okuženimi pticami ter kontaminirano opremo. Bolezen lahko poteka brez vidnih simptomov, najpogosteje pa prizadene kokoši. Klinični znaki vključujejo ravnodušnost, kihanje, izcedek iz nosnic in druge simptome, povezane z dihalnim sistemom. Zgodnje odkrivanje in preventivno cepljenje sta ključna za preprečevanje epidemije.
Uprava rejcem svetuje, naj redno izvajajo biovarnostne ukrepe in se izogibajo stiku z okuženimi pticami in kontaminiranim materialom. Pomembna je tudi skrb za čisto opremo ter redno spremljanje zdravstvenega stanja perutnine. Z upoštevanjem teh ukrepov lahko preprečimo širjenje te nevarne bolezni.
Pojav atipične kokošje kuge v Sloveniji je resen opomnik o nujnosti strogih biovarnostnih ukrepov v perutninski industriji. Le s skupnimi napori in hitro odzivnostjo lahko učinkovito zaščitimo naše živali in preprečimo širjenje bolezni.
Spletno uredništvo