Andrej Rozman Roza: HIPHOPHONDRIJA – Satirični odsev družbe obsedenosti z zdravjem
V sodobnem svetu, kjer se zdi, da je zdravje postalo nova religija, nas Andrej Rozman Roza v svoji najnovejši predstavi “HIPHOPHONDRIJA” s prepoznavno ostrim humorjem in kritičnim pogledom opozarja na družbeno obsedenost z zdravjem in telesnimi popolnostmi. Ta gledališka predstava se dotika tem, ki so danes bolj aktualne kot kdajkoli prej.
Plačevanje za zdravje ali za mir v glavi?
V svetu, kjer je iskanje specialistov in plačevanje za zdravila postalo vsakdanja praksa, se postavlja vprašanje, kaj je zares normalno. Rozman Roza s satirično natančnostjo razkriva brutalno farmacevtsko industrijo, ki nam vsiljuje prehranske dodatke, ter izpostavlja dilemo, ali kupujemo zdravje ali zgolj mir v mislih. Hipohondrija, kot osrednji motiv predstave, se kaže kot posledica družbe, ki neprestano meri in ocenjuje svoje zdravstveno stanje.
Spoštovane bolezni in namišljeni simptomi
Predstava briše meje med realnostjo in domišljijo, saj se osredotoča na bolezni, kot sta visok pritisk in holesterol, ki so postale del vsakdanjega diskurza. Vendar, kaj pa kronična utrujenost, depresija in apatija? So to resnične težave ali zgolj plod naše obsedenosti z zdravjem? Rozman Roza subtilno opozarja na to, kako se realne težave prepletajo z namišljenimi simptomi v svetu, kjer je meja med obema vse bolj zabrisana.
Namišljeni zdravniki in alternativci
V predstavi se pojavijo liki, kot je namišljeni zdravnik, ki samo podpihuje blodnje, namišljena alternativka, ki išče le finančne koristi, in gospodinjska pomočnica, ki skriva svoje prave namene. Ti liki simbolizirajo našo naraščajočo nezaupljivost do uradne medicine in hkrati razkrijejo pasti alternativnih pristopov, ki pogosto niso nič drugega kot poslovne priložnosti.
Najstniška ljubezen in idealizem kot edina resničnost
Kljub satirični ostrini predstave, Rozman Roza ponuja tudi žarek upanja v obliki najstniške ljubezni in idealizma. Ta element predstave poudarja, da v svetu, ki ga obvladujejo namišljeni strahovi in potrošniška kultura, obstajajo še vedno resnične vrednote in čustva, ki nas lahko vodijo skozi kaos.
Kdaj in kje?
“HIPHOPHONDRIJA” je več kot le gledališka predstava; je ogledalo, ki nas prisili, da premislimo našo družbeno obsedenost z zdravjem in postavimo pod vprašaj meje med realnostjo in namišljeno resničnostjo. Rozman Roza nas s svojo značilno satirično ostrino opozarja, da je edina resničnost tista, ki jo oblikujemo sami.
Spletno uredništvo,
Vir slike: https://sng-kr.com/122025-ob-1930-hiphophondrija