Župan Mestne občine Kranj (MOK) Matjaž Rakovec je na pobudo župana občine Cerklje na Gorenjskem Franca Čebulja županom enajstih gorenjskih občin, ki so že jeseni leta 2021 podpisali pismo podpore novi regijski bolnišnici v Kranju, ter še županji in županom sedmih občin na meji z gorenjskimi občinami poslal pismo z najnovejšimi informacijami glede primernosti Kranja za gorenjsko regijsko bolnišnico. Pozval jih je, da s svojimi dejanji in javnimi nastopi izražajo podporo lokaciji Splošne bolnišnice Gorenjske v Kranju.
Ministrstvo za zdravje je naročilo analizo, na podlagi katere naj bi določilo lokacijo nove gorenjske regijske bolnišnice. Gre za prvo analizo, ki jo je naročilo ministrstvo, ki preverja dejansko stanje na vseh treh lokacijah. MOK odločitev pozdravlja, saj je ministrstvo s tem prevzelo aktivno vlogo. Župan MOK Matjaž Rakovec je prepričan, da je odločitev ministrstva lahka, saj je ob upoštevanju vseh argumentov Kranj najboljša izbira.
»Menim, da gre za lahko odločitev ministrstva. Kranj s sosednjimi občinami predstavlja daleč največjo koncentracijo ljudi in poselitve na Gorenjskem. Hkrati ponuja najbolj dostopno lokacijo vsem Gorenjcem in še številnim prebivalcem severnega dela osrednje Slovenije,« je poudaril župan MOK Matjaž Rakovec.
Jeseni leta 2021 so pismo podpore podpisali župani naslednjih občin: Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas – Poljane, Jezersko, Kranj, Naklo, Preddvor, Šenčur, Škofja Loka, Tržič in Železniki. Župan MOK Matjaž Rakovec pa je poleg naštetih tokrat za javno podporo zaprosil še županjo občine Domžale ter župane občin Kamnik, Komenda, Medvode, Mengeš, Vodice in Trzin. Lokacija regijske bolnišnice v Kranju bi bila namreč primerna tudi za prebivalce teh občin. Še več, z lokacijo v Kranju in preusmeritvijo vsaj dela pacientov iz teh občin iz UKC Ljubljana v Splošno bolnišnico Gorenjske Kranj bi močno razbremenili UKC Ljubljana in s tem med drugim poskrbeli tudi za krajšanje čakalnih vrst.
Poleg podpore enajstih od skupaj osemnajstih gorenjskih občin in pričakovane podpore še sedmih občin severnega roba osrednje Slovenije je podporo lokaciji bolnišnice v Kranju izrazilo tudi Združenje mestnih občin Slovenije (ZMOS), ki se je oprlo na Strategijo prostorskega razvoja Slovenije 2050, ki določa dolgoročne strateške cilje države. Ta določa zagotavljanje enakopravnega dostopa do storitev splošnega pomena v središčih, ki so razvrščena v štiri ravni. Kranj sodi v središče druge ravni, bolnišnična dejavnost pa je predvidena v središčih od prve do tretje ravni. Po tem kriteriju je zgolj lokacija bolnišnice v Kranju skladna s temeljnim strateškim aktom razvoja Slovenije.
MOK v svojih argumentih ves čas izpostavlja lastniško strukturo zemljišč na predvideni lokaciji na Zlatem polju: 54,4 odstotka zemljišč je že v javni lasti, z lastniki preostalih zemljišč pa so sklenjena pisma o nameri prodaje za potrebe gradnje bolnišnice. MOK izpostavlja še bližino komunalne infrastrukture, drugih pomembnih javnih ustanov (zdravstveni dom, gasilci, dom za starejše, varovana stanovanja), razvejano prometno infrastrukturo in dobro organiziran javni potniški promet. Avtocesta je dovolj blizu za dobro povezavo, a hkrati ravno prav oddaljena, da ne bo imela prav nobenega vpliva (hrup) na delovanje bolnišnice. V neposredni bližini bodoče regijske bolnišnice v Kranju bo najmanj 500 novih stanovanj, kar predstavlja tudi možnost bivanja bodočim zaposlenim v tej ustanovi.
Spletno uredništvo,
Vir: Občina Kranj