Policija je včeraj na območju Triglavskih jezer z naravovarstvenimi nadzorniki TNP in bohinjskimi gorskimi reševalci izvedli gorsko preventivno akcijo. Ugotavljali so, kako opremljeni in pripravljeni so pohodniki za turo in kakšno je splošno stanje v gorah. Preverjali so tudi, kako je s parkiranjem na izhodiščih, vožnjo v naravnem okolju ter spoštovanje predpisov o ohranjanju narave, s poudarkom predvsem na kampiranju, kopanju, odlaganju smeti in kurjenju ognja.
Kot pravijo policisti Policijske uprave Kranj, je namen skupne preventive vseh treh služb v prvi vrsti ozaveščanje o ohranjanju narave in o varnosti v gorah skozi spremljanje ter razgovore s pohodniki in oskrbniki v planinskih postojankah.
Včeraj so bili ugotovljeni posamezni primeri neodgovornega in podcenjujočega odnosa do gora, na primer hoja v kopalkah, supergah z ravnim podplatom, dizajnerskim mini nahrbtnikom, otroško vrečko za copate in s pivom v roki. Pri štirih tujcih je bilo zaznano tudi kampiranje pri Črnem jezeru, ki je na območju parka prepovedano.
Vedno več je pohodnikov, ki sicer imajo opremo, nimajo pa znanja o njeni uporabi, kar je enako ali še bolj nevarno, kot če bi bili neustrezno opremljeni. Oprema jim lahko da lažen občutek varnosti. Največ nesreč se zgodi pri sestopih, ko so pohodniki že utrujeni, mnogi tudi dehidrirani. Bistvenega pomena zato ostaja priprava na turo in prilagajanje ture svojim
zmožnostim, opremi, situacijam. Reagirati je treba, še preden nastopijo resne težave. Najpogostejši vzroki za nesreče v gorah ostajajo zdrsi in padci ter nepoznavanje terena, onemoglost. Pri onemoglih pohodnikih policisti in gorski reševalci ugotavljajo, da gre predvsem za psihofizično izčrpanost, pohodniki si izberejo pretežko turo glede na njihovo kondicijo in pripravljenost, nevarnost pa predstavljajo tudi padajoče kamenje in bolezenska stanja.
Včeraj je bila dežurna tudi ekipa za helikoptersko reševanje s posadko Slovenske vojske. Vojaški helikopter je reševal štirikrat. Dva pohodnika sta se poškodovala zaradi zdrsa s poti. Eden na grebenu Košute, druga pa med vzponom po planinski poti iz Lipance na Debelo Peč. Zaradi nepazljivosti se je en planinec poškodoval tudi pri Kranjski koči na
Ledinah. Na območju Komarče pa se je ekipa z vojaškim helikopterjem odzvala na reševanje psa. Okoliščine kažejo, da sta en v drugega skočila psa in oba tudi padla s poti. Pot čez Komarčo poteka po strmem in prepadnem terenu. En pes je na kraju poginil, drugi pa si je poškodoval nogo. Oba sta bila s helikopterjem prepeljana v dolino. Glede na trenutno zbrana obvestila sta bila oba psa pred dogodkom na povodcu. Postopek še poteka.