Varno v gore

Gore so letos terjale že več smrtnih žrtev. Samo na Gorenjskem je letos umrlo že šest  ljudi. Dva gornika sta umrla po padcu z območja Malega Triglava, dva pri vračanju s Komne, turni smučar je umrl na Stolu, še ena planinka pa na območju Stegovnika. Pri tovrstnih nesrečah gre običajno za nesrečne in težko rešljive situacije na izpostavljenih  predelih. V preteklosti je veljalo, da imajo pohodniki slabo opremo in da se ta pojavlja kot vzrok za nesreče, se v zadnjem obdobju pojavlja druga težava, in sicer neznanje pri uporabi te opreme ter neizkušenost pri prepoznavanju nevarnosti in ocenjevanju dejanskih
razmer. Razmere v gorah se lahko spreminjajo iz metra v meter, drugačne so na prisojni in osojni strani, pod gozdno mejo in nad njo, na grebenu in pod njim. Če je na enem delu trd sneg, je nekaj korakov naprej ta lahko že moker ali suh. Posledica je velika sprememba na podplatu čevlja in derezah, kjer se sneg sprijema v cokel.

Zato policisti in gorski reševalci opozarjajo na veliko previdnost in odgovornost. Nakup opreme naj bo samo začetek, potrebno se jo je naučiti uporabljati in se izučiti tudi osnov  gibanja v gorah. Gore so namreč mesta, kjer je tudi hitra pomoč daleč, zaščita posameznika zanemarljivo majhna, izpostavljenost pa ogromna. Kot pravijo policisti, človeka pri prometni nesreči varuje avtomobilska kletka, je v gorah pri hoji med človekom in skalami samo kos oblačila in po najboljšem scenariju čelada ter nahrbtnik. Na zavarovanih delih, kjer so jeklenice, pa avtomobilsko kletko predstavlja plezalni pas ter pravilno vpenjanje in prepenjanje. Zato pazite nase in bodi zbrani na vsakem koraku. Pa srečno in prevdarno v gorah.