Pregled dogajanja: Zaseg mopeda po izogibanju kontroli in pazljivo na cesti, kolesarska sezona je v polnem teku

Pregled obvestil, ki jih je v zadnjih 24 urah sprejel gorenjski operativno komunikacijski center:

  • osem obvestil o prometnih nesrečah,
  • dve prijavi o kršitvah predpisov o javnem redu in miru na javnem kraju in tri v zasebnem prostoru,
  • s področja kriminalitete pa o sumih kaznivih dejanj tatvina, vlom, poškodovanje tuje
    stvari in nasilje v družini,
  • zaradi vožnje brez veljavnega vozniškega dovoljenja sta bili zaseženi dve vozili.

Zaseg po izogibanju kontroli

Včeraj zvečer so policisti na območju Šenčurja obravnavali mopedista, ki jim v rutinski kontroli prometa ni ustavil. Vozil je z neprilagojeno hitrostjo in nezanesljivo, po vozišču pa se je vozil v nasprotno smer. V prometu je bil mopedist udeležen brez veljavnega vozniškega dovoljenja in brez zaščitne čelade, poleg tega moped ni bil registriran in so mu ga policisti po ustavitvi zasegli. O prekrških bodo policisti obveščali pristojno okrajno sodišče.

Nesreče kolesarjev postajajo stalnica?

Ne glede na vremenske obete je verjetno, da bodo kolesarji tudi ta vikenda množično udeleženi v prometu. V zadnjih treh vikendih so bili v nesrečah udeleženi tudi kolesarji, pogostost z njihovo udeležbo pa se je začela večati z mesecem aprilom in sicer na območjih vseh policijskih postaj na Gorenjskem.

Skupno je bilo letos nesreč z udeležbo kolesarjev že preko 20, povzročali pa so jih ali kolesarji sami ali vozniki v odnosu do kolesarjev. Oboji se kot povzročitelji pojavljajo v približno polovici nesreč.

Največ nesreč je bilo na območju Kranja z okolico

Kolesarji so bili letos pogosto žrtve voznikov zaradi odvzemov prednosti, v nesrečah na podlagi lastne krivde pa se kot razloga pretežno pojavljata neprilagojena hitrost ter nepravilna stran in smer vožnje, v posameznih primerih pa tudi alkohol, varnostna razdalja in prehitevanja.

V enem primeru letos je bila pri kolesarju ugotovljena celo vrednost 1,55 mg/l alkohola. Gre za nesrečo iz sredine prejšnjega tedna na Škofjeloški cesti v Kranju, kjer je kolesar zaradi nore opitosti izgubil nadzor nad kolesom in padel ter se lažje poškodoval po trčenju v robnik.

Še en podoben primer so policisti pred štirinajstimi dnevi obravnavali na Jesenicah, kjer
je preizkus alkoholiziranosti pri kolesarju po nesreči pokazal rezultat 0,80 mg/l alkohola.

Policisti so v obravnavanih nesrečah letos obravnavali tudi primere:

  • ko je kolesarka v Lahovčah padla, ker se jih je med kolo zataknil dežnik;
  • na Trati se kolesar ni ustavil pred zapornicami, ki so naznanjali prihod vlaka in jih je poškodoval;
  • v Seničnem je kolesar padel med dohitevanjem vozil pred seboj,
  • na območju Brezij pri Tržiču pa med prehitevanjem motorista.

Na območju Kranjske Gore so bili kolesarji v nesrečah udeleženi na kolesarski stezi, razlog za padce pa je bil v preteklih letih največkrat povezan s hitrostjo.

V odnosu do kolesarjev so bile letos nevarna tudi nekatera dejanja voznikov. Poleg izsiljevanj prednosti so bila to predvsem hitrost, stran in smer vožnje ter prehitevanja.

  • Na Srednji Beli so policisti sredi aprila obravnavali nesrečo kolesarke, ki je padla med izogibanjem nasproti vozečemu osebnemu avtomobilu.
  • V Žireh je prejšnji teden neznani voznik med prehitevanjem po krmilu oplazil kolesarko, v Begunjah na Gorenjskem pa je voznik med spremembo smeri vožnje zapeljal pred kolesarko in povzročil nesrečo.

Udeleženci so se v nesrečah telesno poškodovali.

V letošnjem letu v samo dveh primerih kolesarji v nesrečah niso utrpeli telesnih poškodb, kar jih uvršča med najbolj ogrožene prometne udeležence in je zato policisti opozarjajo, da je nujno, da poskrbijo za svojo varnost.

  • Kolesarji zato bodite odgovorni in upoštevajte prometna pravila ter svoje sposobnosti.
  • Izogibajte se vožnji ponoči in cest, kjer ni kolesarskih stez.
  • Izogibajte se tudi voženj po cestah, kjer se razvijajo večje hitrosti. Kolo naj bo tehnično
    brezhibno.
  • Uporabljajte belo svetilko spredaj in rdečo zadaj ter zaščitno čelado ne glede na to, koliko ste stari.

Bolj varno bo tudi, če boste kot kolesarji ravnali tako, da boste najprej sami poskrbeli za lastno varnost in da se ne boste sami spravljali v nevarne in/ali kritične situacije.

Kot primer neodgovornega ravnanja je objavljena fotografija kolesarke, ki je v rokah med vožnjo kolesa držala psa, pred seboj pa na javni cesti »nadzirala« še otroka brez kolesarske čelade. V dejanju kolesarke ni niti najmanj verjetno, da bi s psom v roku
lahko kakorkoli varno reagirala na nepredvidljivo situacijo in dejstvo je, v prometu je takih situacij ogromno, potek dogodkov v primeru kolesarjev pa lahko spremeni že majhen kamen na vozišču.

Pazite pa tudi vozniki, ki kolesarjem omogočite varno udeležbo v prometu in jih ne spreglejte.