Pregled dogajanja: Nesreča s poškodbami, reševanje planincev in vlomi

Gorenjski operativno komunikacijski center je v zadnjih 24 urah sprejel:

  • osem obvestil o prometnih nesrečah,
  • šest prijav o kršitvah predpisov o javnem redu in miru na javnem ter eno v zasebnem prostoru,
  • s področja kriminalitete pa o sumih kaznivih dejanj vlom, tatvina, poškodovanje tuje
    stvari in ponareditev denarja.

Nesreča s poškodbami

Na Bregu ob Savi sta včeraj opoldan trčila motorist in voznica osebnega avtomobila, ki je motoristu odvzela prednost. Motorist je v nesreči po podatkih policije utrpel lahke telesne poškodbe.

Prodajali sumljive stvari

Kranjski policisti so včeraj zvečer obravnavali prijavo osebe o vsiljivi prodaji stvari tujcev na javnem kraju. V dejanju so tujci pristopili do starejšega občana in mu za manjši znesek prodali brezžično nadzorno kamero, potem pa so mu vsiljevali še nakup ure ter ga pozivali, naj na bankomatu dvigne denar. Občan tega ni storil, prijavo sumljivega ravnanja tujcev pa je podal približno dve uri in pol po dogodku. Osebe niso bile izsledene.

V tovrstnih prijavah gre običajno za prodajo stvari sumljive kvalitete in izvora na neobičajnih mestih, kot so npr. počivališča, parkirišča večjih trgovskih centrov ali po domovih, za katere se potem pogosto izkaže, da niso to, kar so kupci pričakovali. Zato pred takimi zgrešenimi nakupi svetujemo previdnost, razmislek pred impulzivnim ravnanjem in pozornost na svojo lastnino, ker storilci tak pristop lahko izkoriščajo tudi za odvračanje pozornosti stran od lastnine ter pripravo na izvršitev tatvine.

Kriminaliteta

  • Neznani storilec je v tem tednu iz pomožnega objekta oškodovanca v Žabnici odtujil kosilnici, električni vrtalki in agregat.
  • V Žirovnici je bilo vlomljeno v prostor s športno opremo in izvršena tatvina fitnes opreme.
  • Danes ponoči pa je bilo na Cesti Staneta Žagarja v Kranju vlomljeno še v prodajalno. Storilec po do sedaj zbranih obvestilih ni odtujil ničesar.

Helikopter včeraj dvakrat na območju Triglava

Policist gorske enote je z ekipo za reševanje v gorah in policijskim helikopterjem včeraj dvakrat posredoval na območju Triglava in enkrat v Prisojniku.

  • Zjutraj je ekipa s Kredarice prepeljala gornico z lažje poškodovano nogo.
  • Popoldan pa je skupina štirih tujcev na Tominškovi poti na Triglav zašla s poti in je planinko pograbila panika. Poškodovana ni bila, zaradi strahu pa ni bila zmožna nadaljevati poti.
  • Zvečer je ekipa reševala še dva tujca, ki sta zašla s poti na območju Prisojnika, eden od njiju pa je tudi obnemogel.

Slovenske gore niso mačji kašelj ampak razmeroma zahteven teren, na katerega je treba biti dobro pripravljen. Zato naj se predvsem neizkušeni v gore ne odpravljajo samo na podlagi trenutnega navdiha ampak predhodne ter dodelane in ustrezne priprave na pot, ker v gorah niso nevarne samo poškodbe ampak tudi panika in strah, ki običajno nastopi, ko planinci zaidejo s poti. V izogib temu je na poteh treba spremljati markacije, opise v vodnikih ali vrisane poti na zemljevidih. Kar se je zgodilo tujcem, se lahko zgodi tudi našim planincem.

Ko vam na avtocesti zmanjka goriva…

Kar se je vozniku zgodilo včeraj. Kaj storiti v takem primeru?

  • V primeru okvare vozila na avtocesti se poskušajte ustaviti na avtocestnem počivališču, SOS odstavni niši ali odstavnem pasu oziroma zapustite avtocesto.
  • V primeru ustavitve na SOS niši ali vozišču avtoceste iz vozila ne izstopajte brezglavo, takoj prižgite vse štiri smernika, si nadenite odsevni telovnik in postavite varnostni trikotnik. Če veste, kje je, ga lahko zelo hitro najdete. V kupu prtljage ga boste težko,
    zato ga dajte na tako mesto, da bo hitro dosegljiv.
  • Trikotnik moramo biti postavljen najmanj 100 metrov od vozila. Daljša kot je razdalja, prej bodo lahko vozniki odreagirali in se pripravili na nevarnost.
  • Pri postavljanju trikotnika se ne gibajte po odstavnem pasu, ampak da hodite le za varnostno ograjo in ves čas spremljajte promet.

Ravnanje v predorih ali na avtocestah brez odstavnega pasu (vir: DARS). V
daljših predorih, ki imajo odstavne niše, je postopek enak kot na avtocesti.

  • Ob uporabi utripalk ter sklopke se pomikamo desno in s tem opozarjamo druge, da se nekaj dogaja.
  • Če je le mogoče, ustavimo v odstavni niši, kjer je nameščen tudi telefon SOS.
  • Če nam to ne uspe, skušajmo zapeljati vozilo k najbližjemu robu vozišča. To velja tudi za cesto brez odstavnega pasu, ki ima odstavne niše ravno tako na primerni oddaljenosti.
  • Vozniki, ki se jim vozilo pokvari med vožnjo po avtocesti, lahko brezplačno uporabijo obcestni telefon SOS ali pokličejo PIC na številko 1970.