Na Bledu pripravljajo projekt ”Vprašaj me, tu sem doma”

Slika: Pixabay

Slovenski turizem že četrto leto zapored beleži povečano rast prihodov in prenočitev, kar je razvidno tudi iz podatkov o nočitvah.

Turistični nastanitveni objekti so lani našteli več kot 4,7 milijona turističnih prihodov in 12 milijonov turističnih prenočitev, kar pomeni za 13,4% več prihodov in 11,3% več prenočitev kot v letu 2016.

Med dobro obiskane destinacije sodi tudi Bled, kjer se je število nočitev v lanskem letu glede na leto 2016 zelo povečalo – za okoli 14 odstotkov. V letu 2016 je bilo na destinaciji Bled skoraj 907.000 nočitev, lani pa več kot 1.031.000 nočitev, pri čemer največ nočitev na Bledu še vedno opravijo Britanci – lani več kot 114.000, v letu 2016 pa skoraj 91.000. Sledijo jim Nemci, Italijani in Avstrijci.

  • Več kot 50 odstotkov nočitev opravijo hotelski gostje,
  • sledijo zasebne sobe in apartmaji z nekaj manj kot 29 odstotki nočitev,
  • v kampih je lani nočilo 11,5 odstotka gostov,
  • v mladinskih prenočiščih pa 4,7 odstotka.

Povprečna doba bivanja na Bledu je bila lani 2,2 dneva, od teh najdaljša v kampih, 2,8 dneva in najkrajša v mladinskih hotelih, 1,9 dneva.

V novo sezono z dodatnimi informatorji

Hude gneče in nepoznavanja navad ter predpisov, ki veljajo, obiskovalcem Bleda preprečujejo, da bi v celoti uživali v lepoti, miru in sprostitvi. Potrpljenje pa včasih prav tako poide tudi domačinom in s tem se zmanjša siceršnje gostoljubje, ki gre kraju, kot je Bled.

Da bi bilo letošnje poletje drugačno, bo eden izmed številnih ukrepov tudi projekt, ki bo pripravljen s strani Turističnega društva Bled,  ki jih bodo na Bledu še pred začetkom sezone izvedli Občina Bled, Turizem Bled, v nekaterih tujih središčih  poznan po sloganu: ”Ask me, I’m local.” Osnovna ideja projekta ”Vprašaj me, tu sem doma” je, da ljudje iz domačega okolja z nasveti in primernim usmerjanjem pomagajo obiskovalcem in gostom pri zagatah, v katerih se znajdejo, od tega, kje se lahko parkira, kje se lahko posedi, kjer so javna kopališča, stranišča, restavracije in podobno.

V ta namen k sodelovanju vabijo prostovoljce, ki jim bo pripadlo manjše nadomestilo in ustrezna oprema. Delo bo potekalo v juliju in avgustu, pred začetkom pa bodo z izbranimi kandidati opravili tudi kratko usposabljanje. Pogoj je znanje angleškega jezika, znanje več drugih tujih jezikov pa je samo dobrodošlo!

Vsi, ki bi želeli sodelovati v projektu, ste vabljeni, da se najkasneje do 10. aprila oglasite na Turistične društvu Bled, Cesta svobode 10, 4260 Bled,  elektronski naslov [email protected] ali telefon 04 5741 122.