Izgubila nadzor nad vozilom in se prevrnila na bok

Kranjski policisti so v Hotemažah včeraj zvečer obravnavali prometno nesrečo voznice, ki je med vožnjo izgubila nadzor nad vozilom, zapeljala s ceste in se prevrnila na bok.

S potnikom sta, po podatkih policije, utrpela lahke telesne poškodbe, cesta pa je bila med osmo in deveto uro zvečer zaradi ogleda in odstranjevanja posledic zaprta. Okoliščine nesreče policisti še preverjajo. Udeleženca sta po ugotovitvah policistov uporabljala varnostni pas, kar je pri nesreči na cesti z omejitvijo 90 km/h in prevrnitvi vozila zelo verjetno zmanjšalo težo posledic pri udeležencih.

Predvsem pri hujših prometnih nesrečah policisti  vedno znova ugotavljajo, da bi bile lahko posledice bistveno blažje, če bi vozniki in potniki v vozilu dosledneje uporabljali varnostni pas. Zato pozivajo udeležence k dosledni uporabi varnostnega pasu in skrbi za mlajše v vozilih, ker že odrasel človek lahko z močjo rok in nog zadrži težo telesa samo do hitrosti 7 km/h. Vozniki naj od potnikov vedno zahtevajo, da se pripnejo, ker največji del odgovornosti v primeru nesreče nosijo ravno vozniki sami.

Aktivnosti policistov

Slovenski policisti ravno zato, med svojimi rednimi nalogami kot tudi med občasnimi poostrenimi nadzori preverjajo, ali so vozniki in potniki v vozilih med vožnjo pripeti z varnostnim pasom. Nadzori policije nad pripenjanjem z varnostnim pasom so pogosto usklajeni tudi s policijami v drugih evropskih državah.

Policisti sodelujejo tudi v številnih preventivnih akcijah. Med njimi je akcija, ki jo v okviru nacionalnega programa za zagotavljanje varnosti cestnega prometa vsako leto pripravlja Javna agencija RS za varnost prometa.

Namen preventivne akcije je zmanjšati število mrtvih in hudo telesno poškodovanih oseb v prometnih nesrečah zaradi neuporabe varnostnih pasov ter povečati njegovo uporabo med vozniki in potniki v vseh vozilih.

V okviru akcije policisti:

  • na državnih in lokalnih cestah izvajajo poostrene nadzore nad obvezno uporabo varnostnih pasov in zadrževalnih sistemov za otroke, v vseh vrstah avtomobilov, ter zoper kršitelje dosledno ukrepajo,
  • avtobusna in druga prevozniška podjetja opozarjajo na obveznost uporabe varnostnih pasov,
  • obiskujejo osnovne in srednje šole ter na roditeljskih sestankih opozarjajo starše na obvezno uporabo varnostnih pasov,
  • na različne druge načine o aktivnostih seznanjajo javnost.
Osnovni namen preventivne akcije, s sloganom Vam je že KLIKnilo?, je:
  • spodbujati uporabo varnostnih pasov pri vseh potnikih na vseh vožnjah, v vseh vozilih in vseh sedežih,
  • izboljšati pravilno pripetost in uporabo varnostnih pasov in otroških varnostnih sedežev,
  • zmanjšati posledice (število mrtvih in hudo poškodovanih) prometnih nesreč, v katerih udeleženci niso uporabili varnostnega pasu.

Z dosledno uporabo varnostnih pasov in otroških varnostnih sedežev, lahko za 50% zmanjšali število smrtno in hudo poškodovanih voznikov in potnikov, preprečili bi lahko smrtne žrtve med otroki potniki. Zato bi bilo nujno potrebno povečati:

  • pripetost vseh potnikov in tudi otrok na vseh vožnjah, tudi najkrajših znotraj naselij (pripetost je najnižja na cestah z uličnim sistemom);
  • pripetost odraslih potnikov na zadnjih sedežih v osebnih vozilih;
  • dosledna uporaba otroških varnostnih sedežev in varnostnih pasov pri otrocih potnikih med vožnjo (otroci so najpogosteje udeleženi v prometnih nesrečah kot potniki v avtomobilih in utrpijo tudi najhujše posledice);
  • pripetost voznikov tovornih in kombiniranih vozil na vseh vožnjah in
  • pripetost potnikov na avtobusih zlasti na medkrajevnih razdaljah in posebnih prevozih.

Več o »kliku«, ki rešuje življenja si preberite na spletni strani.